Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Predare cont pentru recuperare creante
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Predare cont pentru recuperare creante

Am o situatie in familie in care un operator de telefonie a predat un contract unei firme de recuperare creante.
Suma este mica si o sa fie achitata, problema ma este insa legata de dreptul lor de a transmite informatiile personale (Nume, Numar de telefon si suma restanta) catre aceasta firma.
Am verificat la ei si suma a fost predata in iulie, deci dupa intrarea in vigoare a GDPR. Doamna de la relatii clienti a spus ca ei sunt acoperiti deoarece in contractul lor spune ca daca intarzii esti predat catre firme de acest gen.
Nu trebuia sa existe si un accept explicit pentru ce informatii au voie sa transmita mai departe?
Aveti dreptate, in masura in care au omis sa va permita exercitarea drepturilor (de informare, in primul rand, de opozitie, restrictionare, etc.). Legea prevaleaza in fata oricarui contract. Daca aveti curiozitatea sa vedeti pe pagina de Internet a ANSPDCP, astfel de situatii au fost sanctionate si in 2016, de exemplu,cu amenzi pentru abuzuri, incalcari repetate ale reglementarilor in vigoare, etc.