Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Transfer date cu caracter personal
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Transfer date cu caracter personal

În ce condiții este permis transferul de date cu caracter personal între două instituții publice locale, în cazul în care persoana este vizată de încalcarea unei legi pentru care se prevăd contravenții și ce lege prevede acest fapt. Datele cu caracter personale care se transmit se referă la date de identificare (nume, prenume, CNP, adresă).
Mulțumesc !
Articolele 2, 6, 10, 23, 27, 30, punctele 19, 75, 97 si 129 din preambulul Regulamentului UE 2016/679 (GDPR) si legile speciale reglementeaza astfel de transferuri de date, sub acoperirea Cartei UE privind drepturile si libertatile persoanei.
ContSters487475, utilizator