Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate desface o adoptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate desface o adoptie

Pot sa dezfiez un copil pe care l,am infiat cu 16 ani in urma?Mentionez ca a plecat deacasa la un baiat si de atunci nu vrea sa mai stie de familia adoptiva,are un comportament ce lasa de dorit,injura ,fura jigneste familia care a crescuto .
CAPITOLUL III
Adopţia

SECŢIUNEA a 4-a
Încetarea adopţiei

Art. 477

Desfacerea adopţiei la cererea adoptatorului

(1) Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatorului sau a familiei adoptatoare, dacă adoptatul a atentat la viaţa lor sau a ascendenţilor ori descendenţilor lor, precum şi atunci când adoptatul s-a făcut vinovat faţă de adoptatori de fapte penale pedepsite cu o pedeapsă privativă de libertate de cel puţin 2 ani.

(2) Dacă adoptatorul a decedat ca urmare a faptelor adoptatului, adopţia poate fi desfăcută la cererea celor care ar fi venit la moştenire împreună cu adoptatul sau în lipsa acestuia.

(3) Adopţia poate fi desfăcută la cererea adoptatorului numai după ce adoptatul a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, în condiţiile legii, chiar dacă faptele au fost săvârşite anterior acestei date.

Adoptia, in cazul dumneavoastra, nu poate sa aiba loc.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat