Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inlocuire acoperis azbociment
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inlocuire acoperis azbociment

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care ar fi demersul legal pentru inlocuirea placilor de azbociment de pe un acoperis? Dupa inlocuire, unde ar trebui predate placile de azbociment?
Multumesc frumos.
Aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. Prin proiect se va mentiona si modul de predare/ distrugere a placilor de azbociment.
In baza proiectului se poate solicita autorizatie de ctie. de la primarie.
In baza autorizatiei se incheie contract cu o firma autorizata sa execute astfel de lucrari.
Se anunta Inspectoratul de stat in ctii. de inceperea lucrarilor.
Pentru urmarirea derularii lucrarilor, beneficiarul lucrarilor angajeaza un diriginte de santier pentru toata durata executiei.
Legea 50/1991
art.11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor:
a) reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora și materialele din care sunt executate;
......

Placile le veti preda unui depozit care accepta asa ceva.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri
Inlociund azbocimentul cu alt material, obligatoriu se schimba solutia de acoperis pe care se monteaza azbocimentul, deci trebuie proiect.
Daca nu doriti sa schimbati materialul (azbociment) acoperisului cu alt material din cele moderne aflate azi pe piata, va fi greu pentru dvs. sa procurati placi de azbociment.