avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul punctului de pensie

buna ziua
as dori sa stiu ce punctaj am dupa ce se face calculul dupa datele expuse de mine in text dupa decizia de pensionare
Total stagiu de cotizare realizat 24 ani 2 luni 7 zile
Nr puncte realizate 27.25564
Stagiu potential 10 ani 9 luni 23 zile
gradul de pensionare 2 (0,55 punctaj lunar pt stagiu potential )
Multumesc Frumos
se calculeaza intreaga perioada de cotizatie 24 de ani sau o perioada anume din stadiul de cotizatie si se afla punctajul?
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:01, 9 August 2018
Daca punctele aferente stagiului potential nu intra in cele 27,25564 puncte, atunci punctajul mediu anual este de 1,09097
Cele 27,25564 puncte sunt aferente doar stagiului de 24 ani, 2 luni si 7 zile ?
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Carp Mircea, utilizator
nu se specifica in decizie ..scrie doar stagiu potential 10 ani 9 luni 23 zile puncte realizate cu SV in perioada 03.70-03.92
nr puncte realizate 27,25564
sau nu stiu eu sa interpretez decuizia
Multumesc Frumos pt raspuns
si daca ar fi inclus ce punctaj as avea ?
Multumesc Fruumos
Datele postate de d-voastra sunt dintr-o decizie.
In decizie sunt trecute toate datele legat de total puncte, punctajul mediu anual, indicele de corectie.
De unde ati luat datele postate ?
din decizia de pensionare

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate-calculata gresit??lamuriti-ma, va rog! jurcutsorina jurcutsorina Va rog frumos sa ma ajutati, ca am si eu niste nelamuriri. Tatal meu a fost incadrat in gradul II pentru pensia de invaliditate. In urma deciziei de ... (vezi toată discuția)
Calculul punctajului aferent grupei i de munca sebi_pop sebi_pop Doresc sa aflu daca punctajul mediu anual obtinut dupa marirea pensiei aferenta grupei 1 din Februarie 2011, este corect. Dau urmatoarele date: - Sunt ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie ContSters377905 ContSters377905 Am fost pensionata gradul 2 invaliditate in 14.09.2001, total numar puncte realizate 20.70212, punctaj mediu anual 0.69007.Am avut o singura schimbare de grad ... (vezi toată discuția)