Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul punctului de pensie

buna ziua
as dori sa stiu ce punctaj am dupa ce se face calculul dupa datele expuse de mine in text dupa decizia de pensionare
Total stagiu de cotizare realizat 24 ani 2 luni 7 zile
Nr puncte realizate 27.25564
Stagiu potential 10 ani 9 luni 23 zile
gradul de pensionare 2 (0,55 punctaj lunar pt stagiu potential )
Multumesc Frumos
se calculeaza intreaga perioada de cotizatie 24 de ani sau o perioada anume din stadiul de cotizatie si se afla punctajul?
Manuela Rășină, administrator
Aveti toate datele in decizie.
Cat este punctajul mediu anual ?
in decizie scrie 0,778
de aceea am cerut o parerec avizata pt ca nu consider ca acest punctaj este cel corect
am facut si eu calculul si mi-a iesit 1,o6 pucte.....in niciun caz 0,7 .......
boala care a dus la pensionare o am de la varsta de 14 ani si 6 luni ..am lucrat 24 de ani fiind bolnav ..din 2009 am grad de handicap ..nu am stiut ca pot beneficia de pensie de handicap decat atunci cand numai facam fata costuruilor tratamentului si dr mi.a spus ca puteam avea aceasta pensie de f mult timp..
am inteles ca exista un articol de lege care ma ajuta cu pensuia daca boala este dobandita inainte de 23 de ani si daca timpul in care am cotizat sa petrecut cat timp am fost bolnav ..am satisfacut si stagiul militar bolnav ..
pote ma puteti indruma dv fiind expert
multumesc frumos
Din ultima postare rezulta ca in cele 27,25564 puncte intra:

Punctele aferente stagiului de 24 ani, 2 luni si 7 zile
Punctele aferente stagiului potential
Punctele aferente indicelui de corectie
In acest caz calculul este:
27,25564:35=0,77873 punctaj mediu anual
Postati toate datele de la punctul"G".
punctul G:
-Stagiul de cotizare necesar 18 ani
-Perioada Lg.189/2000(fara stagiu) 0 ani 0 luni 0 zile alin a,b,c,d,e
-Stagiul potential 10 ani 9 luni 23 zile
puncte realizate( cu S.V.in perioada 03.1970=03.1992)
Nr puncte realizate 27,25564
punctaj mediu 0.77873
am impartit si eu 27,25564 la 35 =0,7787325........
cred ca aveti dreptate ..punctajul stagiului potential este adaugat la toatal 27 .......
va multumesc frumos pt raspunsuri
respect din partea mea
o zi buna
aurelaurelaurel, utilizator
Nu am toate datele.
Observ ca v-ati deschis drepturile in intervalul decembrie 2006-august 2007.
Atunci nu exista indice de corectie.
Atunci pentru stagiul potential la invaliditate gradulII se acorda 0,6 puncte.
D-voastra postati 0,55 puncte.
Acestea corespund legii 263/2010.
Probabil in decursul celor aproximativ 11 ani au fost mai multe modificari ale punctajului mediu anual pe care eu nu am control.
Am incheiat acest subiect de discutat.