Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dispozitia primarului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dispozitia primarului

In luna ian 2007 prin HCL am fost ales viceprimar,pana in iunie2008.Fostul viceprimar,da in judecata CL si cere anularea hotararilor prin care a fost demis si pe cea in urma careia am fost eu investit.Instanta ii da castig de cauza(hot. definitiva)si trebuie sa-i achitam 17 salarii nete plus cheltuielile de judecata.Actualmente este primar si in 27oct2009 emite o dispozitie prin care imi cere sa achit 64.995lei+6.157lei-suma dupa parerea mea exagerata(cca4000lei/luna),in acea perioada indemnizatia era 1620lei net.Va rog sa-mi spuneti ce sanse am daca contest aceasta dispozitie.Va multumesc.
Din punctul meu de vedere aveti toate sansele fiindca ati fost numit prin hotararea Consiliului Local. Consultati un avocat specializat in litigii de munca!B-)
Indemnizatia restanta si cheltuielile de judecata le plateste institutia care a pierdut procesul (in speta Consiliul local/primaria), nu persoana care a fost numita in acea functie (respectiv viceprimar). (banuiesc ca asa si scrie in sentinta pronuntata de instanta). Hotararea consiliului local prin care ati fost ales viceprimar este semnata de un presedinte de sedinta si contrasemnata, pentru legalitate, de secretar, dvs. chiar nu aveti nici o calitate pasiva in speta de fata. De asemenea, cuantumul despagubirilor nu il stabileste nenea primarul de capul dansului, ci se ia in considerare suma totala platita dvs. pentru perioada cat ati fost viceprimar, care se actualizeaza cu indicele de inflatie. Pentru cheltuielile de judecata, trebuie sa prezinte documente justificative.
Repet, despagubirile le suporta Consiliul local, din buget, nu dvs.!