avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensionarea din minerit
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensionarea din minerit

Am si eu o nelamurire am lucrat in minerit in grupa speciala 19 ani si 5 luni pana la data de 3.01.2006 cand am fost disponibilizat conf OUG 8/2003. Din 03.01.2006 -03.11.2008 am beneficiat de somaj si plati compensatorii perioada despre care ni s-a spus ca ,se considera stagiu de cotizare in aceesi grupa de munca din care am plecat.In 14.09.2010implinesc 45 de ani si tot atunci conf.vechii legi a pensiilor as putea sa-mi depun dosarul de pensionare. As dori sa stiu daca legea unitara a pensiilor in cazul intrarii in vigoare ma poate afecta in vreun fel in sensul modificarii varstei de pensionare.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:06, 5 Noiembrie 2009
Presupun ca v-ati referit la Legea nr. 19/2000 cand ati scris "vechea lege a pensiilor". Legea nr. 19/2000 este inca in vigoare si, potrivit acesteia, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu varsta de 45 de ani daca ati realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in unitati miniere.
Despre prevederile viitoarei legi a pensiilor eu, una, voi discuta atunci cand acest act normativ va intra in vigoare pentru ca intotdeauna pot aparea modificari.

ART. 20
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;
ART. 43
(1) Asiguratii care si-au desfasurat activitatea in locurile de munca prevazute la art. 20 lit. a) si care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in aceste conditii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta incepand cu varsta de 45 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare nistoran nistoran am o vechime de 18 ani si 3 luni in minerit subteran si 7 ani suprafata,voi fi disponibilizat cu 116,am 46 ani si 2 luni,voi iesi in pensie cand fac 20 ani ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie Justitiarul711 Justitiarul711 Pensionar miner, iesit la pensie in anul 2002, la ultima decizie primita in 2014 figureaza pe decizie cu stagiul de cotizare realizat de 39 ani, 1 luna si 9 ... (vezi toată discuția)
Concediul medical se considera vechime? tordoi_marieta tordoi_marieta Buna Ziua! Sunt angajat miner in conditii speciale cu o vechime de 19 ani si 8 luni si am varsta de 45 de ani, si doresc sa stiu daca cele 11 luni cu ... (vezi toată discuția)