Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE CIM CF ART ALIN *
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE CIM CF ART ALIN *

Buna ziua!. Avem o salariata angajata din 04. 06.2018. In data de 25.07.2018 ne-a instiintat ca este insarcinata. Pe adeverinta medicala era trecut,, risc de avort,, Conform evaluarii la medicina Muncii a trebuit s-o trecem la program redus de 6 ore.
Tin sa mentionez ca este foarte obraznica si la serviciu dupa ce a trecut la programul de 6 ore, a venit exact cum a vrut ea.
In perioada 08 -18.07.2018 a lipsit si a prezentat un certificat medical.

La angajare a declarat ca nu a avut alt angajator si nu are ce adeverinta cu stagiu de cotizare sa-mi aduca.
In aceste conditii ne-am vazut in fata fatului ca nu am avut cum sa-i platim concediul medical trecand-o in nemotivat, deci fara plata.
In data de 08.08.2018 a lasat la colega ei o demisie cf art 81 alin 8, neargumentand nimic. Sefa mea, nu este de acord cu incetarea cf acestui articol, deoarece societatea chiar isi respecta indatoririle vis-a-vis de salariati.
Intrebarea mea este: In baza carui articol ii pot face incetarea
Nu prea aveti cum sa-i faceti incetarea in baza altui articol ... ar trebui sa- comunicati ca nu se poate inceta c.i.m. in baza acelui artiicol ca angajatorul si-a indeplinit toate obligatiile asumate prin c.i.m.
Din pacate nu a motivat absolut nimic, doar a trecut art 81 alin 8. As vrea sa am cui comunica, dar din pacate nu raspunde nici la telefon , nici la mesaje nici la mail.
Acum nu cred ca ni se acorda demisia in baza orcarui articol il trecem noi in cerere.
Adica am intanit cazuri in carepe cererea de demisie era trecut art 55b si i s-a desfacut disciplinar.

Cornel Vasile a scris:

Nu prea aveti cum sa-i faceti incetarea in baza altui articol ... ar trebui sa- comunicati ca nu se poate inceta c.i.m. in baza acelui artiicol ca angajatorul si-a indeplinit toate obligatiile asumate prin c.i.m.

Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia ... in cazul dvs., ar trebui sa contestati in isntanta cererea lui de incetare a c.i.m.
Da, ce sa zic...inspectori de la ITM mi -au spus altceva. Dar va multumesc pentru deranj.

Cornel Vasile a scris:

Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia ... in cazul dvs., ar trebui sa contestati in isntanta cererea lui de incetare a c.i.m.

Ce v-au spus cei de la ITM?