Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare-cumparare

O persoana a cumparat un imobil,dupa aceea a facut un antecontract de vanzare/cumparare la un notar pe o anumita suma de bani cu termen de finalizare in 2018 . Inainte de a face antecontractul a demolat vechea constructie cu actele de rigoare si a ridicat o constructie noua . Antecontractul sa facut pe vechiul imobil deoarece la data incheierii actului nu avea finalizat dosarul cu cartea constructiei si nici intabularea noii constructii . Antecontractul nu a fost inregistrat la o.c.p.i deoarece partile au declarat ca nu doresc acesta . De cca.2 luni vanzatorul a hotarat sa vanda noul imobil si a obtinut un avans de la un nou cumparator . Avansul sa primit in baza unei hartii de mana,intre timp vanzatorul a finalizat incheierea constructiei si a facut si intabularea . Cumparatorul poate incheia actul de vanzare/cumparare cu acest vanzator ?
Buna ziua. Nu prea se intelege ce doriti sa aflati. Daca noul promitent-cumparator poate cumpara noua constructie? In principiu, daca toate actele sunt ok, da. Ar trebui analizate ambele antecontracte si actele de proprietate ale vanzatorului.
Noul cumparator,cel care ar urma sa faca schimbul casa contra apartament,nu are antecontract,doar o hartie de mana cu un martor in care este scris ca a primit o suma de bani . Vanzatorul a facut in luna martie anul curent un antecontract in care a primit o suma de bani cu termen aprilie 2019 cu o alta persoana pe care nu la inscris la o.c.p.i, in aceasta situatie se poate incheia contractul de schimb ? Vanzatorul a facut antecontractul cu actele vechiului imobil,care nu mai exista in acel moment,in locul lui sa construit alt imobil din boltari care in acel moment era in curs de finisare .
englezugigi, utilizator