Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovinieta

Buna ziua!! Astazi am primit un plic ce contine o amenda de rovinieta neplatita la o masina pe care am vanduto in decembrie anul trecut!! Mentionez ca detin contractul de vanzare cumparare stampilat, semnat cat si chitanta de radiere de la primarie!! Ce as putea face ca sa scap de aceasta amenda si sa nu mai primesc pe viitor?? Multumesc !!
Radiați masina din circulație de pe numele dvs
Informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului pe care l-ati instrainat la data X numitului Y ,anexati document justificativ
Am trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie cu toate actele doveditoare ca am instrainat masina anul trecut si anume cvc semnat stampilat, chitanta de radiere de la primarie si copie de pe buletinul celui care iam vandut masina!! Ce as mai putea face? Multumesc!!

ynocentta a scris:

Informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului pe care l-ati instrainat la data X numitului Y ,anexati document justificativ

Proces de anulare a amenzii
@Constantin
Va rog analizati cu deosebita atentie raspunsurile
Dv afirmati
Am trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie cu toate actele doveditoare ca am instrainat masina anul trecut

Probabil ati intentionat sa scieti proces verbal de contraventie care este cu totul si cu totul altceva fta de scrisoaare de contraventie-care nu exista ca si document incheiat de catre agentii constatatori rutieri
Dv afirmati ca ati trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie
Procesul verbal de contraventie,poate fi contestat numai in instanta de judecata,partea interesata putand declina responsabilitatea solutionarii prin promovare de plangere contraventionala impotriva PV
In raspunsul meu v-am sfatuit sa informati oficial SPR si CNADNR care sunt o parte dintre autoritatile care pot constata si consemna fapte de contraventie rutiera