avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovinieta

Buna ziua!! Astazi am primit un plic ce contine o amenda de rovinieta neplatita la o masina pe care am vanduto in decembrie anul trecut!! Mentionez ca detin contractul de vanzare cumparare stampilat, semnat cat si chitanta de radiere de la primarie!! Ce as putea face ca sa scap de aceasta amenda si sa nu mai primesc pe viitor?? Multumesc !!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:06, 11 August 2018
Radiați masina din circulație de pe numele dvs
Informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului pe care l-ati instrainat la data X numitului Y ,anexati document justificativ
Am trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie cu toate actele doveditoare ca am instrainat masina anul trecut si anume cvc semnat stampilat, chitanta de radiere de la primarie si copie de pe buletinul celui care iam vandut masina!! Ce as mai putea face? Multumesc!!

ynocentta a scris:

Informati oficial atat SPR evidenta auto cat si CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului pe care l-ati instrainat la data X numitului Y ,anexati document justificativ

Proces de anulare a amenzii
@Constantin
Va rog analizati cu deosebita atentie raspunsurile
Dv afirmati
Am trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie cu toate actele doveditoare ca am instrainat masina anul trecut

Probabil ati intentionat sa scieti proces verbal de contraventie care este cu totul si cu totul altceva fta de scrisoaare de contraventie-care nu exista ca si document incheiat de catre agentii constatatori rutieri
Dv afirmati ca ati trimis mail la adresa de pe scrisoarea de contraventie
Procesul verbal de contraventie,poate fi contestat numai in instanta de judecata,partea interesata putand declina responsabilitatea solutionarii prin promovare de plangere contraventionala impotriva PV
In raspunsul meu v-am sfatuit sa informati oficial SPR si CNADNR care sunt o parte dintre autoritatile care pot constata si consemna fapte de contraventie rutiera

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta dupa vanzarea auto AndreiMLZ AndreiMLZ [b][u]Evenimentele pe scurt[/u][/b]: autovehicul vandut (contract vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare la Admin Financiara, completat pe talon ... (vezi toată discuția)
Cum radiez masina. Imparatul Imparatul Am vandut o masina, am scos-o de la primarie, am facut acte de vanzare cumparare. Noul proprietar nu a inmatriculat-o pe numele lui si mi-a venit mie amenda de ... (vezi toată discuția)
Amenda de la cnadr dorat dorat BUNA ZIUA! Acu 2 ani am vandut masina cu contract de vanzare cumparare. persoana care a cumparat masina a vanduto la alta persoana .masina a ramas tot pe ... (vezi toată discuția)