Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament prin paypal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament prin paypal

Buna seara.
Nu stiu daca pun intrebarea aceasta in locul potrivit.
Dar as putea cumpara in Romania, un apartament prin Paypal, din punct de vedere legal?
Daca da, ce ar trebui sa fac?
În teorie poţi cumpăra. Paypal este un simplu cont bancar la o instituţie financiară.
Problema este că "cumpărarea" se face la notar. Paypal doar face plata, nu cumpără nimic pentru tine.
Dar ai grijă că e plin de escroci pe internet şi e plin şi de naivi, incredibil de naivi.
Plăteşte un avocat să te asiste şi poţi face plata şi cu Paypal.
Dacă iei ţeapă spune-ne şi nouă, ca să râdem.
Cumparatorul nu poate lua teapa daca face plata prin Paypal, dar vanzatorul poate lua teapa, problema este ca nu cred ca ii convine nimanui sa fie platit prin Paypal tinand cont ca ai timp si 6 luni sa dai refund la bani si ca nu poti decat 500 euro la 24 ore sa scoti, ti-ar trebui luni sa scoti valoarea unui apartament si s-ar putea sa trebuiasca sa dai nas in nas cu Anaful cand tu zilnic scoti 500 de euro, de asta nu sunt sigur ca este prea legal aceasta metoda de cumparare a unui imobil.