avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament prin paypal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament prin paypal

Buna seara.
Nu stiu daca pun intrebarea aceasta in locul potrivit.
Dar as putea cumpara in Romania, un apartament prin Paypal, din punct de vedere legal?
Daca da, ce ar trebui sa fac?
Cel mai recent răspuns: OutSider03 , utilizator 15:59, 14 August 2018
În teorie poţi cumpăra. Paypal este un simplu cont bancar la o instituţie financiară.
Problema este că "cumpărarea" se face la notar. Paypal doar face plata, nu cumpără nimic pentru tine.
Dar ai grijă că e plin de escroci pe internet şi e plin şi de naivi, incredibil de naivi.
Plăteşte un avocat să te asiste şi poţi face plata şi cu Paypal.
Dacă iei ţeapă spune-ne şi nouă, ca să râdem.
Cumparatorul nu poate lua teapa daca face plata prin Paypal, dar vanzatorul poate lua teapa, problema este ca nu cred ca ii convine nimanui sa fie platit prin Paypal tinand cont ca ai timp si 6 luni sa dai refund la bani si ca nu poti decat 500 euro la 24 ore sa scoti, ti-ar trebui luni sa scoti valoarea unui apartament si s-ar putea sa trebuiasca sa dai nas in nas cu Anaful cand tu zilnic scoti 500 de euro, de asta nu sunt sigur ca este prea legal aceasta metoda de cumparare a unui imobil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselatorie online pe site de dating DumitrescuFlorian DumitrescuFlorian Buna ziua, in primul rand doresc sa va salut si sa va multumesc pentru activiatea de consiliere pe care o desfasurati in cadrul acestui forum. In al doilea ... (vezi toată discuția)
Balanta negativa paypal Dg_Marian Dg_Marian am o problema cu paypal am balanta negativa de - 350 euro in urma unui refund cerut de cumparator. problema e daca as vrea sa returnez banii trebuie sa dau ... (vezi toată discuția)
Teapa agentie de modelling ContSters336392 ContSters336392 buna seara, as avea nevoie de cateva sfaturi referitor la cazurile in care iti iei \\"teapa\\" fiind amagit pe fata de catre escroci si mincinosi care se dau ... (vezi toată discuția)