avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia CCR nr. 387 publicată în M.Of. nr 642 din 24 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia CCR nr. 387 publicată în M.Of. nr 642 din 24 iulie 2018

Am citit că Decizia CCR nr. 387 (femeile pot opta să se pensioneze la 65 de ani) este obligatorie de la data publicării în M.Of, deci din 24 iulie. Ministerul Educației Naționale trebuie să trimită Inspectoratelor școlare acte adiționale, norme de aplicare, ceva specific pentru ca Inspectoratele școlare și școlile să poată aplica decizia? Dacă răspunsul este afirmativ, în cât timp trebuie să trimită acest act administrativ, ținând cont că Decizia nr. 387 a fost publicată pe 5 iunie, iar anul școlar începe pe 1 septembrie?
Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: clrd , utilizator 15:58, 13 August 2018
Decizia nr. 387/2018, a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 642 din 24 iulie 2018....prin urmare, de la aceasta isi produce efecte.

Astfel , la împlinirea vârstei legale de pensionare, se da dreptul femeii să opteze fie pentru deschiderea dreptului la pensie și încetarea contractului individual de muncă în curs, fie pentru continuarea acestui contract, până la împlinirea vârstei legale de pensionare prevăzute pentru bărbați, la acea dată.

Care este data implinirii varstei de pensionare ?
Trebuia să mă pensionez în noiembrie 2014, de fapt la 1 septembrie 2015 când se termina anul școlar. Am beneficiat ca profesor titular de cei 3 ani de menținere în activitate. Ar trebui să ies la pensie la 1 septembrie 2018. Precizez faptul că în luna ianuarie 2018 am fost nevoită (așa erau dispozițiile la acea data) să depun o cerere de pensionare începând cu 1 septembrie 2018, dar în momentul în care Curtea Constituțională a dat această decizie, am depus la secretariatul școlii o cerere pentru menținerea în activitate (11 iunie 2018). Dosar de pensie încă nu am făcut, deci nu am depus nimic la Casa de Pensii. Pe 24 iulie 2018, Decizia nr. 387 a fost publicată în Monitorul Oficial, iar pe 25 iulie am depus cereri de menținere in activitate atât la Inspectoratul Școlar, cât și la școală.
Încă nu am primit vreun răspuns.
Eu am dreptul de a mă pensiona la 65 de ani? Dacă nu am, care ar fi motivul? Trebuie să se publice și altceva ca această decizie să se aplice, cu toate că in MOF scria că se va aplica imediat?
Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.!
Mulțumesc!
Trebuia să mă pensionez în noiembrie 2014, de fapt la 1 septembrie 2015 când se termina anul școlar. Am beneficiat ca profesor titular de cei 3 ani de menținere în activitate. Ar trebui să ies la pensie la 1 septembrie 2018. Precizez faptul că în luna ianuarie 2018 am fost nevoită (așa erau dispozițiile la acea data) să depun o cerere de pensionare începând cu 1 septembrie 2018, dar în momentul în care Curtea Constituțională a dat această decizie, am depus la secretariatul școlii o cerere pentru menținerea în activitate (11 iunie 2018). Dosar de pensie încă nu am făcut, deci nu am depus nimic la Casa de Pensii. Pe 24 iulie 2018, Decizia nr. 387 a fost publicată în Monitorul Oficial, iar pe 25 iulie am depus cereri de menținere in activitate atât la Inspectoratul Școlar, cât și la școală.
Încă nu am primit vreun răspuns.
Eu am dreptul de a mă pensiona la 65 de ani? Dacă nu am, care ar fi motivul? Trebuie să se publice și altceva ca această decizie să se aplice, cu toate că in MOF scria că se va aplica imediat?
Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.!
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Decizia nr. 387/2018, a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 642 din 24 iulie 2018....prin urmare, de la aceasta isi produce efecte.

Astfel , la împlinirea vârstei legale de pensionare, se da dreptul femeii să opteze fie pentru deschiderea dreptului la pensie și încetarea contractului individual de muncă în curs, fie pentru continuarea acestui contract, până la împlinirea vârstei legale de pensionare prevăzute pentru bărbați, la acea dată.

Care este data implinirii varstei de pensionare ?

Care este data nasterii ?
29 decembrie 1954

Vă mulțumesc pentru interes!
Aștept cu nerăbdare răspunsul dvs.!
Cornel Vasile a scris:

Care este data nasterii ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire asupra opțiunii de pensionare Avida Avida Sunt născută la data de 16.12.1958, lucrez în invatamant și am un stagiu de cotizare de aproape 40 de ani. Trebuia sa ies la pensie in martie 2020, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata? sunt cadru didactic de aproximativ ... garofitzza garofitzza Pensionare inainte de 65 de ani Sunt cadru didactic de aproximativ 39 de ani. Anul trecut, in luna februarie, as fi putut sa ma pensionez, implinind 61 de ani ... (vezi toată discuția)
Cerere prelungire virsta de pensionare femei freeanifer freeanifer Virsta standard de pensionarea a mea este de 60 ani si 10 luni si a avut loc pe data de 2,06.2018 conform legii cind mi s-a interupt contractul de munca si am ... (vezi toată discuția)