avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie mostenire?

Buna ziua,
In urma unei succesiuni 3 frati au primit cate 1/3 din proprietatea mostenita. Pentru ca doi dintre acestia sa poata ceda partile lor catre al treilea frate se poate aplica donatia? Daca unul din frati este in strainatate s-ar putea face donatia si la distanta? Multumesc pt raspuns!
Da, se poate incheia un contract de donatie pe cota.
Nu se poate la distanta.
Fie vine personal, fie intocmeste la Ambasada sau Consulat o procura, prin care imputerniceste o alta persoana sa semneze contractul de donatie.
Odata ce este individualizata cota -parte din dreptul de proprietate, aceasta poate fi instrainata.

Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune prin partaj.

Trebuie efectuate , insa, masuratorile cadastrale si intabularea.

Transferul dreptului de proprietate poate sa aiba loc in orice modalitate: cu titlu oneros, sau cu titlu gratuit.

Pentru a perfecta un act de donatie , partile semnatare nefiind prezente, sunt necesare procuri speciale.

Procurile speciale pot fi perfectate la CONSULAT/AMBASADA , ori in fata unui notar public.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de folosinta a partii dobandite prin mostenire cu mama uzufruct. RemusAurelian RemusAurelian Ce drept de folosinta am in partea de casa dobandita prin mostenire (3/8) mai exact cu mama in folosinta al.casei si uzufruct? (vezi toată discuția)
Succesiune mariavoicu mariavoicu suntem 3 frati in viata ,parintii au murit acum 30 de ani,eu locuesc in casa parinteasca ,la care in timp am facut numeroase modificari,am platit impozit pe ... (vezi toată discuția)
Mostenire adimat adimat Buona sera, Suntem 4 frati si avem un apartament in mostenire della mama. In acest moment apartamentul este inchis pentru ca nu locuim in Romania. Moartea ... (vezi toată discuția)