Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna ziua..as dori si eu sa stiu cand ar trebui sa ies la pensie daca se poate..Mentionez ca sunt nascut pe 15 iulie 1952,am 35 de ani vechime in campul muncii ,dintre care 27 ani grupa a 2-a de munca.Va multumesc!!
reducerea varstei datorita grupei II de munca este de 6 ani
1952 + 65 ani - 6 ani =15.07.2011 - pensie limita varsta
Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Iulie 2017, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

- Pensie anticipata partiala incepand cu Iulie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.