avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna ziua..as dori si eu sa stiu cand ar trebui sa ies la pensie daca se poate..Mentionez ca sunt nascut pe 15 iulie 1952,am 35 de ani vechime in campul muncii ,dintre care 27 ani grupa a 2-a de munca.Va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:05, 6 Noiembrie 2009
reducerea varstei datorita grupei II de munca este de 6 ani
1952 + 65 ani - 6 ani =15.07.2011 - pensie limita varsta
Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Iulie 2017, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

- Pensie anticipata partiala incepand cu Iulie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Iulie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul data iesire la pensie gheorghe04 gheorghe04 Ma numesc Romedea Gheorghe,nascut pe 3 noiembrie 1952,am 40 de ani si 4 luni vechime din care: 3 ani si 11 luni de gr 1-a si 17 ani de gr a 2-a. Cand voi ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona laura_andreia2000 laura_andreia2000 Buna ziua! Ma numesc Iacob Stefan, sunt din Ploiesti, sunt nascut pe 15.09.1953.Am un stagiu de cotizatie complet de 35 de ani din care 27 ani in grupa a 2a de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata leed_zeppelin leed_zeppelin buna ziua, sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa ... (vezi toată discuția)