Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Se poate radia o masina cu declaratie la notariat?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Se poate radia o masina cu declaratie la notariat?

Buna seara!
Este un subiect foarte dezbatut si totusi nici o situatie nu seamana cu cealalta.Se poate radia o masina (an fabricatie 1981) cu declaratie notariala? Masina a fost vanduta cu chitanta de mana in anul 1999,toate actele au fost date atunci noului proprietar).La scurt timp a plecat cu contract in strainatate iar masina nu a mai avut RCA ,Rar si nici acte V-C nu s-a mai facut.
Am siguranta ca acea masina nu a circulat pe drumurile publice de cel putin 15 ani ,am verificat CEDAM,unde nu exista nici o polita de asigurare din anul 2000;am verificat tot online ITP, la fel, nu exista.
In momentul asta nu exista actele masinii, nu exista placute de inmatriculare, nu exista persoana care a cumparat-o,nu mai exista masina (fizic); in chitata de mana nu au fost trecute detalii despre sasiu,sau alte detalii tehnice, odar numele vanzator si cumparator, adrese,suma de bani si nr masinii.
Cum poate fi radiata ? Poate fi incadrata in OUG 189/2005 cu declaratie notariala pe proprie raspundere?
Exista vreo lege/Ordonata care sa radieze masinile care nu au RCA si ITP un anumit nr de ani? Daca este scoasa automat din circulatie,sepoate face cerere la SPR-evidenta auto pentru a se elibera vreo dovada pentru Serviciul Taxe si Impozite?
Va multumesc
Pentru radiere auto in speta precizata este necesar sa incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare X,urmare instrainarii acestuia in anul Y
In baza decalratiei notariale pe proprie raspundere solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea auto pe proprie raspundere
Autritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto in baza documentelor precizate dupa achitarea integrala a eventualelor debite aferente vehicul
Succes !
Multumesc pt raspunsul clar
Buna ziua!
Am facut o declaratie pe proprie raspundere catre bugetul local prin care nu am posed autovehicul si cei de acolo au toata buna voința sa ma ajute dar mi-au spus ca ei trebuie apoi sa trimita catre drpciv cina v-a fi noul propritat , catre cine se transfera sarcina . Aveti idee de temeiul legal prin care pot sa fac asta ? Sunt dispus sa apelez la serviciile D-voastra daca ma puteti ajuta . Precizez ca nu mai dispun de ctr de vanzare-cumparare si nici de indeintitatea cumpărătorului .
Multumesc!
Buna ziua!
Am facut o declaratie pe proprie raspundere catre bugetul local prin care nu am posed autovehicul si cei de acolo au toata buna voința sa ma ajute dar mi-au spus ca ei trebuie apoi sa trimita catre drpciv cina v-a fi noul propritat , catre cine se transfera sarcina . Aveti idee de temeiul legal prin care pot sa fac asta ? Sunt dispus sa apelez la serviciile D-voastra daca ma puteti ajuta . Precizez ca nu mai dispun de ctr de vanzare-cumparare si nici de indeintitatea cumpărătorului .
Multumesc!
Buna ziua,

Conform carei legi masina poate fi scoasa de la impozit, in baza declaratiei notariale pe propria raspundere ?
Multumesc.

RABAN CATALINA a scris:

BIU"