Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxe
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxe

Buna ziua. Detin o firma care pe certificatul constatator scrie ca desfasor activitate de birou. Noi nu am desfasurat niciodata activitate de birou sau sa decontam cheltuielile cu sediul. Intrebarea este: poate proprietarul apartamentului sa depuna o cerere pe propria raspundere ca nu am desfasurat activitate la sediu. Firma este din 2015
Buna ziua,

Varianta care cred ca va intereseaza este sa obtineti un document oficial din care sa reiasa ca nu desfasurati activitate la sediu.

Depuneti mentiune la ONRC ca nu desfasurati activitati de birou la sediul social. In cazul asta e util sa declarati ca desfasurati activitati in afara sediului social si a sediilor secundare bifand pct 4.3.4din declaratia model 3 : [ link extern ]

Redactati o AGA in care actualizati informatiile ref la autorizare CAEN uri active ptr activitati desfasurate la terti, activati CAEN urile ptr activitati in afara sediului , punctelor de lucru. AGA impreuna cu declaratia model 3 si imputernicire, le depuneti la ONRC. In noul constatator o sa scrie ca nu desfasurati activitate la sediu si va fi documentul in baza caruia puteti si demnostra asta la ANAF de ex.
Constantin Vera, Contabil