Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia exclusivă a unui minor recunoscut de alt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia exclusivă a unui minor recunoscut de alt bărbat.

Buna ziua !
Sotul meu a recunoscut o fetiță care nu este a lui! Acum mama cere custodia exclusivă si schimbarea numelui minorei! Tatăl biologic nu vrea sa se implice in niciun fel? Cine plăteste testul adn?
Buna ziua,
Pai mama plateste testele ADN si daca tatal biologic nu este si el actionat in instanta pentru a fi obligat sa recunoasta paternitatea atunci pe certificatul de nastere al fetitei, la rubrica tata, va fi o linie.
Multumesc de raspuns!
Cum mama a deschis proces pt exercitarea drepturilor părintești,sotul meu ca parte parata poate in decursul procesului sa ceară testul adn pntru a se dovedi ca minora nu este a lui? Cum se numeste in termeni juridici faptul ca sotul meu nu vrea ca,copila sa ii mai poarte numele? Multumesc încă odată!