avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de risc maternal

Se poate intra in concediu de risc maternal, dupa care in prenatal, incepand cu luna a 4a de sarcina?Indemnizatia de risc maternal se impoziteaza sau se retin contributii? Intrebare valabila si pentru indemnizatia de maternitate. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:14, 23 August 2018
Puteti intra mai intai in concediu de risc maternal si apoi in concediu de maternitate.

Indemnizatiile pentru risc maternal, maternitate reprezinta venituri neimpozabile.

Se retine doar CAS.
Iar cas-ul este plafonat?Adica 35%*3131*10.5%(115 lei) pentru ambele concedii?
Sau acum se calculeaza 25%?
Cas-ul este 25% , în prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de risc maternal. spețe, lămuriri Mirela Stănciulescu Mirela Stănciulescu Bună ziua aș vrea să mă ajutați și pe mine cu câteva răspunsuri am fost în risc maternal din noiembrie până în 15 ianuarie pe luna noiembrie am ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu maternal de la 01.10.2018 LustAna LustAna Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu prenatal ramona75 ramona75 Buna ziua! Sunt insarcinata si din 23 martie am intrat in concediu prenatal. Pe fluturas apare impozitata si suma aferenta celor 7 zile in care am fost in ... (vezi toată discuția)