Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de risc maternal

Se poate intra in concediu de risc maternal, dupa care in prenatal, incepand cu luna a 4a de sarcina?Indemnizatia de risc maternal se impoziteaza sau se retin contributii? Intrebare valabila si pentru indemnizatia de maternitate. Multumesc
Puteti intra mai intai in concediu de risc maternal si apoi in concediu de maternitate.

Indemnizatiile pentru risc maternal, maternitate reprezinta venituri neimpozabile.

Se retine doar CAS.
Iar cas-ul este plafonat?Adica 35%*3131*10.5%(115 lei) pentru ambele concedii?
Sau acum se calculeaza 25%?
Cas-ul este 25% , în prezent.