Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... SITE OSIM
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

SITE OSIM

Daca ai un site trebuie sa fie inregistrat la OSIM?
annajanette a scris:
Daca ai un site trebuie sa fie inregistrat la OSIM?

Buna ziua,
Site-ul in sine, nu cred ca poate fi inregistrat ca marca la OSIM.
Numele site-ului si/sau numele firmei producatoare/utilizatoare si/sau insemnele si/sau grafica de pe site, da pot constitui obiectul inregistrarii.
Totodata, se poate inregistra softul adiacent site-ului, daca acesta are elemente de noutate, la ORDA.
Nota:
ORDA este Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor, institutie de stat aflata in subordinea Guvernului cu autoritate unica pe teritoriul Romaniei in ceea ce priveste evidenta, observarea si controlul legislatiei in domeniul dreptului de autor.
Cu stima,
cred ca continutul site-ul poate avea leg mai degraba cu drepturi de autor ce ziceti?
annajanette a scris:
cred ca continutul site-ul poate avea leg mai degraba cu drepturi de autor ce ziceti?

Depinde de ce intelegeti prin "continut".
Observati site-ul "Avocatnet"
Care este continutul lui ? Mesajul Dvs. ? Aspectul lui ?

Cititi legislatia in materie:

- LEGEA nr. 84 din 1998 privind marcile si indicatiile geografice
- LEGEA nr. 129 din 29 decembrie 1992 (*republicata*) privind protectia desenelor si modelelor industriale
- ORDONANTA nr. 66 din 17 august 2000 (*republicata*) privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier in proprietate industriala
- LEGEA nr. 11 din 1991 privind combaterea concurentei neloiale
- LEGEA nr. 64 (r1) din 11 octombrie 1991
- LEGEA nr. 8 din 14 martie 1996 privind drepturi de autor si drepturi conexe
si decideti.
Cu stima,
Depinde foarte mult de continutul site-ului. Daca va referiti la layout, acesta poate fi protejat prin semnul de copyright atasat numelui dv sau al firmei. Daca va referiti la informatia regasita in site, puteti introduce termeni si conditii de utilizare, care va protejeaza "opera", in cazul in care dumneavoastra sunteti cu adevarat autorul, iar textul este original si nu franturi din alte texte de pe alte site-uri (se mai practica!)