Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Detin o aplicatie web si un domeniu cu acelasi nume, ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Detin o aplicatie web si un domeniu cu acelasi nume, generic ...

Detin o aplicatie web si un domeniu cu acelasi nume, generic o sa le denumesc "bursa transport" am inregistrat aplicatia la orda (oficiul roman pentru drepturi de autor) Azi am observat pe site-ul osim-ului ca "cineva" a depus o cerere de inregistrare a brandului "bursa de transport", solicitarea se afla in curs de examinare. Ce se poate face in acest caz? Tin sa precizez ca aplicatia se afla de cateva luni pe piata si avem chiar clienti, cel care a depus cererea de inregistrare a brandului vrea sa faca exact acelasi lucru pe care l am facut eu. Practic vrea sa distruga afacerea mea si sa fie doar a lui pe piata.
faceti opozitie. acesta e si rostul publicarii de catre osim a cererilor de marci, inventii, etc. osim are o procedura pentru asta. dupa trecerea termenului de comentare, osim va decide asupra cererii: se aproba sau nu. ulterior, daca decizia osim nu va satisface, o puteti ataca in instanta civila.
dvs aveti marca inregistrata la osim?
Nu am marca înregistrată, eu doar am înregistrat aceasta aplicatie la orda si asa cum v am zis mai detin si un domeniu, ambele poarta acelasi nume. Am inteles ca daca cnv are un copyright pe o opera fie ea "software" are prioritate in înregistrarea brandului. Copyright ul este obtinul chiar inainte ca aceasta firma sa fie înființată. Practic eu am pus pe piata acel soft sub numele respectiv. Am peste 300 de clienti care folosesc acest soft. Acum vine "concurența" inregistreaza la osim aceasta marca iar eu pierd nu numai clienții dar chiar și acest brand pe care l am creat. Vreau sa va mai spun ca firma care a inregistrat acesta marca vrea sa faca exact același lucru, tot o aplicatie web care oferă serviciile respective.

adriandimitriu a scris:

faceti opozitie. acesta e si rostul publicarii de catre osim a cererilor de marci, inventii, etc. osim are o procedura pentru asta. dupa trecerea termenului de comentare, osim va decide asupra cererii: se aproba sau nu. ulterior, daca decizia osim nu va satisface, o puteti ataca in instanta civila.
dvs aveti marca inregistrata la osim?

Copyright inseamna ca aveti drepturi de autor pe codul sursa si pe programul compilat. Atat, nimic mai mult.

Fiecare e liber sa faca pe cont propriu ce program vrea si ce fel de website vrea. Ideile de afaceri nu se pot proteja in niciun fel. Doar marcile comerciale ofera protectia marcii, nu a ideii de afaceri.
Inteleg asta, insa in opozitie am gasit următorul paragraf:

Din articolul menţionat anterior nu reiese clar ce drepturi ale
oponentului pot fi invocate în procedura de opoziţie. În practică însă, acest
articol, coroborat cu art. 52 (cauzele nulităţii relative) alin. (2), specifică:
"marca comunitară este, de asemenea, declarată nulă în urma unei cereri
depuse la Birou sau a unei cereri reconvenţionale într-o acţiune de
contrafacere, dacă utilizarea ei poate fi interzisă în virtutea unui alt drept
anterior, în special:
(a) a unui drept la nume;
(b) a unui drept la imagine;
(c) a unui drept de autor,
conform dreptului naţional care îi reglementează protecţia".

Faptul ca detin un drept anterior și anume dreptul de autor asupra programului software care a fost distribuit cu acest nume.

Va spun sincer ca am găsit foarte multe firme care oferă servicii prin intermediul unui website care nu are inregistrat numele domeniului la osim, asta ce înseamnă?! Ca pot sa ma duc la osim sa inregistrez brandul și sa distrug afacerea.

Puteti va rog sa imi spuneti, poate am inteles greșit la ce se refera acest paragraf:

dacă utilizarea ei poate fi interzisă în virtutea unui alt drept
anterior, în special:
Si aici in cazul meu, (c) a unui drept de autor?

tgeorgescu a scris:

Copyright inseamna ca aveti drepturi de autor pe codul sursa si pe programul compilat. Atat, nimic mai mult.

Fiecare e liber sa faca pe cont propriu ce program vrea si ce fel de website vrea. Ideile de afaceri nu se pot proteja in niciun fel. Doar marcile comerciale ofera protectia marcii, nu a ideii de afaceri.

Argumentul ca dreptul de autor asupra softului s-ar transfera asupra marcii este cel putin slabut.