Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea programului de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea programului de lucru

Dacă eu lucrez acum în 3 schimburi la o multinațională iar firma vrea sa schimbe programul de lucru la 4 schimburi, trebuie sa semnez un act adițional? Dacă nu îl semnez, ce se întâmplă, dacă refuz pentru ca nu îmi convine noul program, ce pot sa pățesc?

Mulțumesc.
Potrivit art. 116 din Codul civil, intrucat contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor si, implicit, actul aditional nu poate fi unilateral, un angajator nu are mijloace legale de a constrange un salariat sa isi modifice programul de lucru din normal in ture.

Programul de munca este mentionat în c.i.m.?