avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Noua lege a amenzii rutiere!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Noua lege a amenzii rutiere!

Bună ziua, conform noii legi a amenzilor rutiere extinsă la 15 zile a plății amenzii, eu am primit ieri 24 august o amenda de 580 cu plata a 290 lei, eu plătesc 290 sau 145 de lei?
Am citit legea si nu pot interpreta din exemplele date! Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 15:30, 25 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca primiti amenda maxima platiti jumatate din minim in termen de 15zile.
Amenzile au un interval de puncte amenda, 1 pct reprezinta 10%din salariul minim brut pe tara.
Ex. 2-3 pct primiti max adica 3 pct amenda, atunci platiti jumatate din minim, minim inseamna 2 pct, jumatate din min. inseamna 1 pct..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati primit amenda in cuantum de 580 lei
Daca achitati in termen de 15 zuile urmeaza sa platiti 290 lei
La mine pe procesul verbal scrie 4 puncte x 145 =580 lei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E foarte simplu, verifici la ce articol ai fost incadrat pentru contraventia savarsita si care este minimul si maximul de puncte de amenda. In 15 zile se plateste jumatate din minim chiar daca militianul ti-a dat maxim.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati primit sanctiunea minima din clasa II, 4-5 pct amenda, 4x145=580/2=290 in 15 zile.
Tot 290 ati fi platit isi n cazul in care primeati 5 pct amenda si ati fi platit in cele 15 zile.
V-ati lamurit cum sta treaba cu jumatate din minim?

Alte discuții în legătură

Amenzi circulatie tolomeidaniel tolomeidaniel Buna seara,ma numesc Tolomei Daniel si am primit recent o amenda de 580 lei in 15 zile am platit 290lei,dar am o nelamurie caci citind in lege spun asa ,, ... (vezi toată discuția)
Parcare pe sens unic mada2113 mada2113 Am parcat pe o strada cu sens unic ,pe partea stanga unde era permis.Problema este ca , pe strada aceea era si o intersectie,iar eu am parcat dupa intersesctie ... (vezi toată discuția)
Comunicarea pentru parcarea neregulamentara se poate contesta ... Ein Mann Ein Mann Comunicarea pentru parcarea neregulamentara se poate contesta si dupa plata amenzii? In comunicare se mentioneaza ca fapta se sanctioneaza cu 435 lei si 2 ... (vezi toată discuția)