Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda cod rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda cod rutier

Buna ziua,In data de 10.08.2018 am primit o amenda de 1000 lei(lipsa rca).Procesul-verbal nu l-am luat urmand sa-l primesc prin posta.As dori sa stiu daca pot plati in 15 zile si daca pot plati jumatate din minim, desi legea nu prevede acest lucru.Multumesc.
Asteptati sa primiti PV de contraventie in baza caruia puteti plati amenda contraventionala.
Daca legea nu prevede plata a jumatate din minimul amenzii primite, nu aveti cum beneficia de acest lucru.
Pe PV de contraventie scrie, de regula, daca se poate plati jumatate din minimul amenzii primite in termen de ... ore/ zile.