Forum Discuţii juridice Executare silită recuperare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

recuperare cheltuieli de judecata

Buna ziua, am urmatoarea speta. Am castigat in februarie 2018, ca si institutie, un proces cu o colega de serviciu si trebuie sa plateasca cheltuielile de judecata. I-am facut adresa de instiintare insa nu a achitat niciun leu.Am facut o solicitare catre un executor judecatoresc pentru a incepe actiunea de recuperare a cheltuielilor de judecata insa mi-a spus ca daca este salariatul institutiei ii pot face retinere pe stat fara niciun fel de problema. Insa am rugamintea....... in baza carui articol, lege? Multumesc frumos.
cinela, utilizator
Nu am auzit de retinere pe stat pana acum. Poate e tineretea de vina. Societatile cu care colaboram noi nu fac direct retinere si apeleaza la executor in vederea infiintarii executarii silite. Poate debitoarea are bunuri mobile ce pot fi valorificate mai repede. Cum le valorifica institutia?!
multumesc pentru raspuns!