Forum Discuţii juridice Executare silită vinzare imobil prin licitatie de cate executor ...
Discuție deschisă în Executare silită

vinzare imobil prin licitatie de cate executor judecatoresc

-debitorul nu doreste colaborarea-este placat in alta tara
-banca si executorul judacatoresc nu detin cheia imobilului pentru a pune la dispozitie ofertantului posibilitatea sa vada ce cumpara si sa faca evaluarea bunului(se va cumpara prin credit prima casa).Ce este de facut?
-imobilul se va vinde cu centrala termica,calorifere,cazi?
-in casa sunt bunuri mobile nesechestrate.Adjudecatarul are posibilitatea sa refuze sa primeasca in custodie aceste bunuri?
-daca nu se respecta termenul de achitare integrala a sumei(se intirzie acordarea creditului prima casa),ofertantul pierde avansul?
In speranta ca ma ve-ti lamuri,va mutumesc
1. evaluarea se face prin comparatie cu un ap de pe aceeasi coloana..eventualul adjudecatar avand acces la releveul imobilului ap
2. adjudecatarul apre o preabobare 'prin prima casa' si un termen limita sa traga imprumutul
3. indiferent ce vizeaza debitorul, urmare a adjudecarii, adjudecatarul intra in posesia ap si cu si fara voia debitoruluyi sau oricine ar fi in el
4. executorul intocmeste p/v de inventar cu bunurile mobile pe care le gaseste...in care nu intra termopane centrala robineti alte alea...si le da in custodia adjudecatarului
5. adjudecatarul are dreptul sa te retina si evebtual sa le valorifice pana la recuperarea cheltuielilor ocazionate de executarea actului de adjudecare

bla bla..
1-Evaluarea imobilului dedus executarii silite nu se face da catre potentialii interesati ci numai de catre expert ANEVAR
2-Imobilul urmeaza sa fie evaluat cu bunurile existente
3-Adjudecatarul daca la intrarea in imobilul adjudecat gaseste bunuri ale debitorului are obligatia sa le inventarieze ,urmand sa notifice debitorul cu obligatia de a prelua respectivele bunuri
Adjudecatarul nu are dreptul sa valorifice bunurile apartinand debitorului