Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina circula inca cu numerele preferentiale!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina circula inca cu numerele preferentiale!

Am vandut o masina cumparata de mine de noua pe un PFA, care acum a ajuns la o pers fizica. Contractul s-a semnat la sf lui mai2018, si i-am precizat ca nu ii las numerele de inmatriculare. M am ocupat de fiscal, am mentionat pe spatele talonului ca s-a instrainat catre etc, problema este alta, masina si acum circula cu numerele mele preferentiale, pe care sincer nu le mai voiam, am un leasing de 5 ani si nu vreau sa platesc anual 30 lei ca sigur le voi gasi cand scot masina de pe numerele de B, dar fiind in lipsa de timp si avand nevoie de avans pentru cea noua am acceptat sa scad 200€ la ea ptr niste amortizoare care nici dupa 3 luni nu au fost schimbate, drept urmare am vrut sa mai scoata niste bani din buzunar ptr RAR vignieta RCA. Ce pot face astfel incat sa circule pe numerele ei. Mentionez ca am fost de buna credinta si nu imi place sa isi bata cineva joc de munca mea!
Daca dv intentionati sa pastrati numerele de circulatie trebuia sa parcurgeti procedura prevazuta la biroul evidenta auto,sa achitati taxa ocazie cu care va recuperati si placutele
Aspectul ca dv am precizat ca nu ii las numerele de inmatriculare. nu are cum sa fie cunoscut de catre autoritati care nu detine cerere din partea dv pentru retinere numere preferentiale
Notificati cumparatorul sa finalizeze procedura de inmatriculare respectiv sa va restituie numerele de inmatriculare

ynocentta a scris:

Aspectul ca dv am precizat ca nu ii las numerele de inmatriculare. nu are cum sa fie cunoscut de catre autoritati care nu detine cerere din partea dv pentru retinere numere preferentiale
Notificati cumparatorul sa finalizeze procedura de inmatriculare respectiv sa va restituie numerele de inmatriculare

Multumesc ptr raspuns, am mentionat ca am platit taxa ptr retinere la CEC.