avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragerea unui asociat dintr-o societate cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragerea unui asociat dintr-o societate cu raspundere limitata

In cazul retragerii pronuntata de instanta judecatoreasca
-care este momentul din care se stabilesc drepturile asociatului retras?
De la data la care hotararea judecatoreasca pronuntate este definitiva si irevocabila.
Va multumesc pentru raspuns.Va rog sa aveti amabilitatea de a imi raspunde daca drepturile cuvenite,asociatului retras se stabilesc:
1)Conform ultimului bilant contabil inregistrat,
sau
2)Conform situatiei activelor nete ale societatii din data pronuntarii hotararii judecatoresti definitive si irevocabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile unui asociat retras in urma unei hohararii judecatoresti definitive si irevocabile marian diaconu marian diaconu cum se determina drpturile unui asociat retras printr-o hotarare judecatoreasca definitive si irevocabile: 1)in baza activelor nete ale societatii din ... (vezi toată discuția)
Retragerea unui asociat prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila marian diaconu marian diaconu cum se stabilesc drepturile asociatului retras: 1)in baza activelor nete ale societatii,din momentul pronuntarii hotararii judecatoresti,ramase definitive si ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat ciuleandra ciuleandra Am o problema si anume vreau sa ies dintr-o societate unde sunt si administrator pentru ca m-am despartit de asociatul meu...eram si iubiti :( si acum el nu ... (vezi toată discuția)