Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cât este contribuția la stat pentru închirierea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cât este contribuția la stat pentru închirierea unui loc de parcare particular?

Bună ziua! Dețin un loc de parcare proprietate personală și aș dori să-l închiriez pe o perioadă de 1 an. V-aș ruga să-mi spuneți care este procedura legală privind întocmirea contractului de închiriere și cât reprezintă procentul contribuției datorate la ANAF, precum și ce acte sunt necesare. Vă mulțumesc!
Contribuabilii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor din patrimoniul personal, altele decat veniturile din arendare, au obligaţia sa inregistreze contractul de inchiriere la organul fiscal, in termen de 30 de zile de la data incheierii contractului intre parti.
Odată cu inregistrarea contractului se depune si Declaratia privind venitul estimat/norma de venit.
In cazul in care bunul inchiriat este detinut in comun, contractul se va înregistra de catre fiecare coproprietar la organul fiscal în a carui raza teritoriala isi are domiciliul.
Documente necesare pentru inregistrarea contractului de inchiriere:
1-contractul de închiriere (un exemplar în original se va pastra de catre organul fiscal);
2-declaratia privind venitul estimat/norma de venit – formular 220 în 2 exemplare pentru fiecare proprietar, coproprietar, uzufructuar sau alt detinator legal, dupa caz;
3-actul de proprietate/detinere legala, copie si original;
4- imputernicire însotita de actul de identitate al împuternicitului, dupa caz.
Vă mulțumesc! Se percepe doar impozitul de 10% din venitul brut sau și alte taxe?

ynocentta a scris:

Contribuabilii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor din patrimoniul personal, altele decat veniturile din arendare, au obligaţia sa inregistreze contractul de inchiriere la organul fiscal, in termen de 30 de zile de la data incheierii contractului intre parti.
Odată cu inregistrarea contractului se depune si Declaratia privind venitul estimat/norma de venit.
In cazul in care bunul inchiriat este detinut in comun, contractul se va înregistra de catre fiecare coproprietar la organul fiscal în a carui raza teritoriala isi are domiciliul.
Documente necesare pentru inregistrarea contractului de inchiriere:
1-contractul de închiriere (un exemplar în original se va pastra de catre organul fiscal);
2-declaratia privind venitul estimat/norma de venit – formular 220 în 2 exemplare pentru fiecare proprietar, coproprietar, uzufructuar sau alt detinator legal, dupa caz;
3-actul de proprietate/detinere legala, copie si original;
4- imputernicire însotita de actul de identitate al împuternicitului, dupa caz.