avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de repaus dupa tura de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de repaus dupa tura de noapte

Buna ziua, intrebarea mea este:dupa o tura de la 18 la 5 dimineața, se poate intra intr-o alta tura de la ora 15, pana la ora 1, in acceasi zi? Sau dupa tura de noapte trebuie acordata o perioada de odihna.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:42, 31 August 2018
Codul Muncii
Art. 135
(1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin excepţie, în cazul muncii în schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore între schimburi.
Daca lucrez in tura : program de la 7-22 (15 ore)si am liber de la 22-7 (9 ore) pot legal sa lucrez doua zile consecutiv ? Dupa 2 zile consecutive .am liber 2 sau 4 zile. Mentionez ca lucrez program inegal. Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 31 August 2018
STudor, utilizator
.. pot legal sa lucrez doua zile consecutiv ? ...


Durata timpului de munca care este ?
Durata de lucru este 7-22 adica 15 ore iar odihna de la 22 la 7 fiind de 9 ore

Cornel Vasile a scris:

.. pot legal sa lucrez doua zile consecutiv ? ...


Durata timpului de munca care este ?

V-am intrebat care ar fi durata timpului de munca pentru cele doua zile ... adica cum ati lucra,
10 ore intr-o zi , 12 in cealalta etc. ?
Ultima modificare: Vineri, 31 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timpul de lucru și timpul de odihnă micro40 micro40 Buna ziua. as dori sa stiu care este timpul de odihna dupa cele 8 ore respectiv 12 ore lucrate. Multumesc !! Si daca ma puteti ajuta cate zile de concediu are ... (vezi toată discuția)
Munca de noapte violetta.manea violetta.manea Buna ziua, Am o nelamurire in privinta programului de noapte. De exemplu programul meu de lucru poate fi dupa cum urmeaza: Luni: 09:15-21:15 Marti: ... (vezi toată discuția)
Timp de odihna micro40 micro40 Buna ziua. as dori sa stiu care este timpul de odihna dupa 8 ore de munca , timp in care eu nu pot fi chemat din nou la munca. Mentionez ca lucrez in ture de 8 ... (vezi toată discuția)