Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de repaus dupa tura de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de repaus dupa tura de noapte

Buna ziua, intrebarea mea este:dupa o tura de la 18 la 5 dimineața, se poate intra intr-o alta tura de la ora 15, pana la ora 1, in acceasi zi? Sau dupa tura de noapte trebuie acordata o perioada de odihna.
Codul Muncii
Art. 135
(1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin excepţie, în cazul muncii în schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore între schimburi.
Daca lucrez in tura : program de la 7-22 (15 ore)si am liber de la 22-7 (9 ore) pot legal sa lucrez doua zile consecutiv ? Dupa 2 zile consecutive .am liber 2 sau 4 zile. Mentionez ca lucrez program inegal. Va multumesc
STudor, utilizator
.. pot legal sa lucrez doua zile consecutiv ? ...

Durata timpului de munca care este ?
Durata de lucru este 7-22 adica 15 ore iar odihna de la 22 la 7 fiind de 9 ore

Cornel Vasile a scris:

.. pot legal sa lucrez doua zile consecutiv ? ...

Durata timpului de munca care este ?

V-am intrebat care ar fi durata timpului de munca pentru cele doua zile ... adica cum ati lucra,
10 ore intr-o zi , 12 in cealalta etc. ?
Cornel Vasile, Consilier juridic