Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie drepturi autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie drepturi autor

Buna ziua,

Am următoarea problema: prietenul meu a încasat din vânzarea cartilor o suma pe care vrea sa o declare. Activitatea este independenta, începută in anul acesta. Are cod ISBN de la banca naționala. Însă tipărirea este făcută la o tipografie și le vinde singur. Nu colaborează cu edituri.

Cum ar trebui sa procedeze dacă nu s-au depaseste plafonul minim de venit? Ce declaratie trebuie sa depună și dacă trebuie sa depună acum ori înainte de termenul din Martie 2019?

Multumesc mult, anticipat!
Buna ziua,

Din cele expuse de dvs. inteleg ca realizati o activitate aducatoare de profit, provenita din fapte de comert. Pentru a fi in legalitate, e necesara infiintarea unui SRL, PFA, PFI,II la alegere, fiscalizarea unei case de marcat pentru vanzari catre persoane fizice si declarare si plata contributii la finante in functie de forma de functionare aleasa. Faptul ca exista cod ISBN de la Biblioteca Nationala,este intr-adevar o facilitate pentru identificarea unica a cartilor.