Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poti scapa de inchisoare daca esti recidivist?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poti scapa de inchisoare daca esti recidivist?

Stagiu: trimitere in judecata pentru delapidare in forma continuata in perioada iunie 2015 (o noua fapta comisa in termenul de incercare)

Ianuarie 2013 - condamnat la 1 an de inchisoare, termen de incercare de 3 ani.

Pentru a doua fapta, prejudiciul creat a fost recuperat/ platit, nu au fost probleme de cominicare, rea vointa sau alte lucruri care sa zadarniceasca desfasurarea anchetei. Reclamantul nu mai are nici o pretentie si nu se constituie parte civila in noul dosar.

Orice idee, propunere sau alte recomandari utile va rog ....
Multumesc frumos ...
Panelco, utilizator
Nu prea sunt multe de spus, cititi ce spune textul de lege.
Sa isi angajeze avocat si sa spere la o individualizare cat mai favorabila.
ART. 83 c.p. 1969
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.
Revocarea suspendării pedepsei nu are loc însă, dacă infracţiunea săvârşită ulterior a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.
Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, se poate aplica suspendarea condiţionată a executării pedepsei chiar dacă infractorul a fost condamnat anterior cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În acest caz nu mai are loc revocarea primei suspendări.
La stabilirea pedepsei pentru infracţiunea săvârşită după rămânerea definitivă a hotărârii de suspendare nu se mai aplică sporul prevăzut de lege pentru recidivă.
ART. 86^4
Revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Dispoziţiile art. 83 şi 84 se aplică în mod corespunzător şi în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere.
Multumesc mult pentru raspuns. Asadar, oricat de favorabil poate dicta judecatorul, inchisoare tot va face...
Manuela Rășină, administrator
Trebuia sa isi angajeze avocat in urmarirea penala si pote ar mai fi avut o sansa sa scape de inchisoare.
In caz de condamnare va ajunge dupa gratii.
Isi poate angaja avocat si pentru judecata dar este mult prea greu acum...