Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura de urmat pentru a majora chiria unei locuinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura de urmat pentru a majora chiria unei locuinte

Care este va rog procedura de urmat pentru a majora chiria unei locuinte (contractul este anual)?
In cazul in care chiriasul refuza verbal majorarea, atunci e indicat de pus problema impiedecarii relocaţiunii tacite (NCC art. 1810) prin mentionarea împotrivirii locatorului (si aceasta cu 3 luni până la expirarea termenului anual -cf. art. 132 din Legea nr. 71/2011)?
Doar ca in context am gasit citatia : « Observăm că tacita relocaţiune operează în condiţiile art.1810 numai în situaţia în care locatarul a fost de bună credinţă şi şi-a îndeplinit obligaţiile contractuale până la expirarea termenului pentru care a fost încheiat contractul de locaţiune, iar locatorul nu şi-a mai exprimat voinţa de a continua relaţiile contractuale cu locatarul. »
Chiriasul poate invoca astfel si dreptul sau de preferinţă la închiriere (NCC art. 1828) desi exista precedente de a intirzia sistematic platile cu lunile (daca acestea constituie neîndeplinirea obligaţiilor contractuale) ?
AvN1, utilizator