Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de servitute

Am cumparat o casa cu un drum pe care exista un contract la notar pentru dreptul de trecere facut cu fostul proprietar, dupa ce ne-am mutat a aparut un mostenitor al celor ce detin terenul si m-a amenintat ca imi ingradeste accesul daca nu-i platesc o suma mare de bani.
Ce as putea sa fac?
Acel contract e intabulat? Vi s-a acordat drept de servitute?
La momentul la care s-a făcut actul notarial se face referire la titlul de proprietate si nu la CF , nu stiu dacă pământul este intabulat .
Daca in contract scrie ca va constituie drept de servitute/trecere, atunci aveti acest drept. Depinde ce scrie in contract.