Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cerere Transfer
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cerere Transfer

Buna ziua am si eu o mica problema cu un transfer .
Am facut cerere la institutia unde vreau sa ma duc a fost si aprobata dar conducerea unde lucrez acuma refuza aprobarea cum trebuie sa procedez sa le fortez mana sa imi dea acceptul ?
Transferul este la cerere sau in interes de serviciu ?
la cerere
Transferul la cerere se face într-o funcţie publică de aceeaşi categorie, clasă şi grad profesional sau într-o funcţie publică de nivel inferior, în urma aprobării cererii de transfer a funcţionarului public de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice la care se solicită transferul. În acest caz, transferul poate avea loc numai între autorităţi sau instituţii publice din administraţia publică centrală, între autorităţi administrative autonome ori, după caz, între autorităţi sau instituţii publice din administraţia publică locală. (art. 90 alin. (5) din Legea 188/1999)

In acest caz, pentru transferul la cerere nu se solicita acordul institutiei de la care se transfera functionarul public.
stiu pai asta nu inteleg pe ce legi merg aceste institutii publice am cautat peste tot dar toate institutiile stiu ca trebuie sa dea un acord si de unde pleci de exemplu mie nu vrea sa imi dea acceptul si institutia unde vreau sa ma duc nu ma poate primi ..... si nu stiu cum sa procedez .....
Solicitati un punct de vedere pentru aceasta situatie si Ministerului Muncii si/sau ANFP-ului.