Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inchisoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inchisoare

De ce se aplica pedeapsa cu inchisoarea daca se aplica si detentiunea pe viata ?
Nu prea înțeleg sensul întrebării. Dar și detențiunea pe viață este o pedeapsă care se execută conform legii executării pedepselor, doar că este pe o perioadă nedetrmiată și se aplică pentru infracțiuni foarte grave, gen genocid.
Ceea ce nu am inteles este faptul ca daca detentiunea pe viata se executa deja in inchisoare, de ce se aplica si pedeapsa inchisorii aceluiasi infractor pentru infractiunea comisa ?