Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salar brut in revisa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salar brut in revisa

Cand se declara modificarea salarului brut in revisal? In 20 de zile de la modificare, sau cu o zi lucratorare inainte sa se aplice modificarea.
Orice modificare a salariului de bază lunar brut, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă sau, după caz, în contractul colectiv de muncă se transmite în registru în termen de 20 de zile lucrătoare de la data producerii modificării.
Excepţie fac situaţiile în care modificarea se produce ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti când transmiterea în registru se face în termen de 20 de zile lucrătoare de la data la care angajatorul a luat cunoştinţă de conţinutul acesteia.