Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond reparatii

Daca pt fond reparatii se taie chitanta separata, atunci acesta nu se mai poate include pe lista de plata, in coloana separata, inainte de total, ca pana acum. Atunci unde va fi afisat, dupa total? Ce se intampla in situatia cand proprietarii vor achita doar intretinerea, nu si fondul de reparatii?
Doamna Daniela, am spus clar că doar în contul Fondului de Reparații este suma totală de 1 miliard de lei vechi, sumă adunată în decursul a 5 ani (în Iulie 2013 erau în cont ... 0 lei). Dacă adăugăm acolo și sumele din Fondul de Chirii și din cel de Penalizări, ați vedea ce sume impresionante avem pentru reparațiile la părțile comune, dar ne-cheltuite niciodată „fizic”.
Marea problemă e că din acel cont s-au cheltuit bani, dar asta doar provizoriu, pentru că lucrările lunare respective au fost plătite de acolo, dar ei zic că au reîntregit acel Fond de Reparații cu acele sume deja cheltuite din acesta, sume pe care șefii noștri penali le-au recuperat de la proprietari, pe listele lunare de plată.
În concluzie, practic șefii Asociației noastre n-au cheltuit efectiv niciun ban pentru lucrările de reparații pentru părțile comune din condominiu ... și peste 5 ani vom avea 2 miliarde de lei în acest nou F.N.I. - Fond de Reparații, în timp ce scara mea și cea a mamei mele (din aceeași Asociație), dar și alte zeci de scări arată jalnic, ne-refăcute de acum 30 de ani !