Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod CAEN

Buna ziua!
Sunt din Barlad/jud. Vaslui si voi depune un plan de afaceri pentru finantare nerambursabila prin proiectul „Antreprenoriat Sustenabil pentru TRansformarea Economica a Regiunii NordEst - ASTRE-NE – ID 106285”. In principal doresc sa aplic pe ceea ce cred eu ca stiu sa fac cel mai bine (grafica computerizata/CorelDraw, design, amenajari si decoratiuni) si sa imbin toate acestea astfel incat sa pot imprima (cu printer de mari dimensiuni/3200 mm latime) si prelucra/taia/decupa /grava (cu aparat de taiere material textil cu laser) materiale textile, in special canvas, pentru amenajari si decoratiuni de interior, spatii si vitrine comerciale etc. Pentru aplicare sunt limitat la un singur cod CAEN! Va rog sa ma indrumati dv. catre acel cod CAEN ce ar fi sustenabil in demersul meu!
Va multumesc!
Toate bune!
Cu stima,
Lucian Paraschiv Balint
Buna ziua,

Decideti asupra unui cod CAEN cat mai fidel activitatii dvs. , din cele de mai jos:

5819 Alte activităţi de editare
Această clasă include:
-editarea (inclusiv on-line ) de :
-cataloage
-fotografii, gravuri şi cărţi poştale
-felicitari
-formulare
-afişe, reproduceri ale operelor de artă
-materiale publicitare
-alte tipărituri
-editări on-line de informaţii statistice sau alte informaţii

Această clasă exclude:
-editarea de ziare exclusiv publicitare, vezi 5813
-furnizarea on-line de programe software (găzduirea de aplicaţii şi servicii de furnizarea a acestora), vezi 6311

7410 Activităţi de design specializat
Această clasă include:
-design privind textilele, îmbrăcămintea, încălţămintea, bijuteriile, mobilă, decoraţiuni interioare, articole de
modă, ca şi alte bunuri personale sau gospodăreşti
-design industrial, adică crearea şi dezvoltarea de planuri şi specificaţii ce optimizează utilizarea, valoarea şi
aspectul produselor, inclusiv stabilirea/determinarea materialelor, mecanismelor, formelor, culorilor şi suprafeţelor finisate ale produselor, luând in considerare caracteristicile şi nevoile umane, siguranţa, precum şi preferinţele pieţei privind producţia, distribuţia, folosinţa şi întreţinerea acestor produse
-servicii ale designerilor graficieni
-activităţi ale designerilor de decoraţiuni interioare

Această clasă exclude:
-proiectarea şi programarea paginilor web, vezi 6201
-proiectarea în arhitectură, vezi 7111
-activităţi de proiectare în inginerie, adică aplicarea principiilor şi legilor fizice de inginerie în proiectarea
maşinilor, materialelor, instrumentelor, structurilor, proceselor şi sistemelor, vezi 7112

1813 Servicii pregătitoare pentru pretipărire
Această clasă include:
-lucrări de culegere, fotoculegere, introducere de date, inclusiv scanare şi recunoaşterea optică a caracterelor, aranjare electronică;
-lucrări de prelucrare a fişierelor de date pentru aplicaţii multimedia (tipărire pe hârtie, CD-uri, Internet)
-lucrări de realizare a plăcilor tipografice, inclusiv fixarea imaginii şi a paginilor cu ilustraţii (pentru tipar înalt şi
offset)
-lucrări de pregătire a cilindrilor : gravarea cilindrilor pentru tipărirea gravurilor
-lucrări de prelucrare, executate direct pe placă (inclusiv plăci din fotopolimeri)
-lucrări de prelucrare a plăcilor tipografice şi matriţelor pentru imprimarea sau tipărire în relief
-activităţi de pregătire:
-lucrări artistice cu caracter tehnic, ca de exemplu: pregătirea pietrelor şi blocurilor de lemn pentru
litografie
-suporţi de prezentare de exemplu: diapozitive şi alte forme de prezentare
-schiţe, proiecte, copii/imitaţii
-şpalturi

Această clasă exclude:
-activităţi de design specializat, vezi 7410

7311 Activităţi ale agenţiilor de publicitate
Această clasă include furnizarea unei game complete de servicii de publicitate şi de promovare (prin posibilităţi interne sau prin subcontractare), inclusiv consultanţă, servicii de creaţie, producţia de material publicitar şi cumpărarea acestuia.
Această clasă include:
-crearea şi realizarea campaniilor publicitare:
-crearea şi plasarea reclamelor în ziare, periodice, la radio şi televiziune, pe Internet şi alte mijloace ddd dd media
-crearea şi plasarea reclamelor în aer liber, de exemplu afişe, panouri şi cadre, proiectarea
showroom-urilor şi aplicarea de colante publicitare pe maşini şi autobuze
-publicitatea aeriană
-distribuirea sau livrarea materialelor publicitare sau a mostrelor
-creare de standuri, structuri şi site-uri de afişare
-desfăşurarea campaniilor de marketing şi a altor servicii publicitare în scopul atragerii şi reţinerii clienţilor
-promoţii de produse
-activităţi de marketing prin punctele de vânzare
-publicitate directă prin poştă

Această clasă exclude:
-tipărirea materialelor pentru publicitate, vezi 5819
-producţia de mesaje comerciale pentru radio, televiziune şi film, vezi 5911
-activităţi de studiere a pieţei, vezi 7320
-fotografii publicitare, vezi 7420
-organizarea de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
-activităţi de expediere prin poştă, vezi 8219

6201 Activităţi de realizare a software-ului la comandă (software orientat client)
Această clasă include activităţile de scriere (programare), modificare, testare şi asistenţă privind produsele software. Este asemenea inclusă scrierea de programe urmând indicaţiile utilizatorilor (programe orientate pe client).
Această clasă include:
-proiectarea structurii şi conţinutului şi/sau scrierea codului de calculator necesar pentru a crea şi implementa:
-sisteme software
-aplicaţii software
-baze de date
-pagini web
-adaptarea software-ului potrivit cerinţelor specifice, adică modificarea şi configurarea unei aplicaţii existente
astfel încât devine compatibilă şi funcţională, potrivit mediului sistemului informatic al clientului

Această clasă exclude:
-publicarea pachetelor de programe, vezi 5829
-transpunerea sau adaptarea software-ului nespecializat pentru o anumită piaţă, pe cont propriu, vezi 5829
-planificarea şi proiectarea sistemelor de calcul electronic ce integrează echipament, software şi tehnologii de
comunicaţii, chiar dacă software-ul furnizat este o componentă integrantă, vezi 6202

Constantin Vera, Contabil
Va multumesc!
Cu drag, va astept la ... deschidere!
Toate bune!