Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca furi ramai director?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca furi ramai director?!

Din anul 2002 până în 2006 a fost director al OSPA Maramureş [Editat art. 2.13 din Regulament]. În urma verificărilor efectuate de Corpul de control al MAPDR i s-a întocmit dosar penal la DNA unde a fost condamnată pentru:
- 1 an închisoare pt.săvârşirea infractiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice art.248 Cod penal coroborat cu art.132 din Legea nr.78/2000,cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.c Cod penal;
- 4 luni închisoare - săvârşirea infracţiunii de fals intelectual,în legătură cu infracţinunile de corupţie prevăzută de art.289 Cod penal coroborat cu art.17 lit.c din Legea nr.78/2000,cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.e Cod penal;
- 6 luni pt.săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice,asimilatăinfracţiunilor de corupţie prevăzută de art.248 Cod penal coroborat cu art.132 din Legea 78/2000,cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.c Cod penal;
- 4 luni pt.săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor publice prevăzută de art.248 Cod penal cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.e Cod penal;
- 6 luni pt.săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor asimilată infracţiunilor dr corupţie prevăzută de art. 246 Cod penal coroborat cu art.132 din Legea 78/2000 cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.c Cod penal;
- 6 luni pt. săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor asimilată infracţiunilor de corupţie prvăzută de art. 246 Cod penal coroborat cu art.132 din Legea 78/2000 cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.c Cod penal;
- 4 luni pt.infractiunea de fals intelectual în legătură directă cu infracţiunile de corupţie prevăzută de art.289 Cod penal coroborat cu art.17 lit.c din Legea 78/2000 cu aplicarea art.74 lit.a Cod penal raportat la art.76 lit.e Cod penal;
Etc.,etc. deci 9 capete de acuzare.
A făcut recurs la Tribunalul Maramureş unde urmează pronunţarea pe 19 noiembrie 2009.la fel şi DNA a făcut recurs motivând că pedeapsa este prea mică la 9 capete de acuzare.
Vă întreb - se poate ca instanţa să se pronunţe pentru achitare.Deci în favoarea lui [Editat art. 2.13 din Regulament].Poate să mai fie director?
Prin adreas Corpului de control al MAPDR s-a dispus suspendarea raportului de muncă a acesteia dar fiindcă în Maramureş predomină mafia şi conducerea PSD o susţine,acel director [Editat art. 2.13 din Regulament] nu a luat nici o hotărâre ci pur şi simplu şi-a dat demisia.Până în 28 septembrie 2009 trebuia să dea un răspuns la MAPDR legat de [Editat art. 2.13 din Regulament].
la ultima şedinţă,în data de 5.11.2009 avocata lui [Editat art. 2.13 din Regulament]care este şi vicepreşedinta PSD pe Maramureş a susţinut că doar ea poate fi director la OSPA,fapt pentru care şi-a depus cerere pentru a fi pusă ca director.Cererea se află la DADR Maramureş.
Culmea este că este susţinută şi de actuala conducere precum şi de conducerea PDL Maramureş fiind în relaţii de prietenie.Chia şi în prezent patrulează prin DADR Maramureş să obţină funcţia.Poate directorul să emită decizie fără acordul juristului?
Sunt foarte multe aici la OSPA Maramureş.Nu v-am înşirat toată sentinţa.O supun pentru că avocata ei prin diverse metode a obţinut câştig de cauză în instanţă la toate cauzele civile deschise de ea contra DADR Maramureş şi OSPA Maramureş.
Nu mai există dreptate?Furi şi eşti tot director?
Gabriela Mihai, Avocat
o mai fi director ? ...