Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract rezervare vs antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract rezervare vs antecontract

Buna ziua.
Sunt interesat sa cumpar un apartament. As dori sa stiu ce prevederi au putere juridica mai mare, cele din antecontract sau din contractul de rezervare? Mentionez ca cel de rezervare e semnat de parti, fara autentificare notariala, iar antecontractul este autentificat. Cineva sustinea ca la momentul semnarii antecontractului, contractul de rezervare se anuleaza, nu mai are nici o valoare, este corecta afirmatia? Va multumesc!
Puterea juridica mai mare, ar putea fi apreciata si in functie de scopul urmarit de catre Dvs...
Pentru mai multe detalii/lamuriri solicitati o consultanta juridica raportata la interesul urmarit
Ideea e ca in contractul de rezervare, ca din greseala e o prevedere ce spune ca pretul final va fi stabilit cand e casa gata, la cursul de atunci. In antecontract se spune ca pretul de vanzare e stabilit la cursul eur din data autentificarii antecontractului. Adica sunt prevederi ce se contrazic, de asta presupun ca doar una e valida, nu vad cum dpdv logic ar fi ambele. Scopul meu ca si client normal, e sa ma asigur ca nu mi se face recalcul de pret apartament in ron peste 1-2 x ani cand va fi gata casa. Dpdv fiscal am inteles ca pe prevederile actuale nici nu ar fi legal sa se faca asa ceva. Se cere un avans consistent, aproximativ 30-50% din pret, asadar nu vorbim de niste zeci de lei potentiala diferenta de curs valutar.
Fredie17, utilizator