Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru si pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru si pauza de masa

Buna ziua!

Poate fi inclusa, in programul de lucru de 8h/zi, pauza de masa de 1h, desi salariatul este pontat cu 8h si platit pentru 8h?

De ex. daca angajatorul stabileste cu un salariat un program de lucru 09:00 - 17:00 in care este inclusa 1h pauza, evidentiata si in pontaj, dar pontat si platit pentru 8h/zi, este in regula?

In ROI am scris ca pentru o anumita categorie de salariati putem stabili programe individuale iar cei cu acest program, intra in aceasta categorie.

Incalcam disp. art. 134 din Codul Muncii?

Multumesc!
larisalaly, utilizator
Este corect daca angajatorul stabileste cu un salariat un program de lucru 09:00 - 17:00 in care este inclusa 1h pauza, evidentiata si in pontaj, dar pontat si platit pentru 8h/zi.
Va multumesc pentru raspuns!