avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... supliment certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

supliment certificat de mostenitor

Se poate adauga o casa in suplimentul de certificate in mostenitor ? Trebuie sa aiba si cadastru si sa fie intabulata ? Se poate doar cu certificatul fiscal de plata a impozitului?
Cel mai recent răspuns: Corina6 , utilizator 11:22, 7 Septembrie 2018
Buna seara,
Certificat fiscal,
Acte de proprietate.
Cadastru si intabulare.
Nu sunt obligatorii intabularea și nici documentația cadastrala.
Intabularea o faceti ulterior, pe numele moștenitorilor.
Importante sunt actele de proprietate si certificatul de atestare fiscală.
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte proprietate - ce trebuie facut pentru intabulare? coriand coriand Tatal meu are un certificat de mostenitor dobandit in urma decesului bunicilor in 1989,este singur mostenitor fiind singur la parinti.Din 1989 pina in prezent ... (vezi toată discuția)
Se poate face intabulare, doar cu titlu de proprietate? Marica_sz Marica_sz Buna ziua, Sunt mostenitorul unei case si teren intr-un sat din Salaj. Strabunicii mei au act de donatie din 1942, conform caruia au dobandit ... (vezi toată discuția)
Pot intabula un certificat de mostenitor fara cadastru teodosie113 teodosie113 Am mostenit o parte dintr-un imobil de la matusa mea. Aceasta in timpul vietii in anul 1998 a instrainat o parte cca 75% din acest imobil plus intreg terenul ... (vezi toată discuția)