avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal facturi

buna ziua !
stiu ca la sfarsit de an sau luna se face un proces verbal in care se noteaza nr si seria facturilor si avizelor emise din carnet precum si cele anulate de societate.problema e ca nu mai stiu cum se face ..exista un formular special ,sunt obligatorii?
va multumesc!daca aveti un exemplu , va rog sa imi spuneti si mie
incaodata multumiri!
Cel mai recent răspuns: meduard , utilizator 12:41, 10 Noiembrie 2009
se face o decizie in care se stabileste seria si nr fact, chit, avize, etc precum si persoana responsabila

pe baza de bon de consum se dau in folosinta

ex albastru se preda beneficiarului, cel rosu se preda la serv contabilitate, iar cel verde se arhiveaza impreuna cu cele anulate in ordine cronologica
SC ......... SRL
C.U.I. RO ........
Nr. inreg. O.R.C.....J / /
Str..........., nr. ,
Telefon .......... Nr. Inreg. 1 din 07.01.2008






DECIZIA NR. 1
din 07.01.2008


În temeiul prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/1991, a O.M.F. nr 2226/2006 si a actului constitutiv al societăţii

DISPUN :



Art. 1 Se stabileşte seria facturilor fiscale emise in anul anul fiscal 2008 la LUC2008.

Art. 2 Numerotarea facturilor fiscale emise in anul 2008 va incepe cu numarul 1 pînă
la numarul 50.

Art. 3 Persoana responsabilă de intocmirea şi urmărirea facturilor fiscale este D-nul






Administrator,

Maria ..
Colegul new_2009 ti-a dat detalii despre decizia care se da la inceputul fiecarui an privitoare la seriile si numerele facturilor care se vor emite in anul curent. Aceasta decizie este prevazuta in Anexa 4 de la OMF 2226/2006, privind formularele contabile.

Nici eu nu stiu de vreo cerinta a legii cu privire la inventarierea lunara sau anuala a facturilor emise, respectiv anulate. Este totusi o practica utila pentru gestiunea facturilor, si in cazul controalelor de la AFP se cere de obicei o lista cu facturile anulate. De asemenea, pentru facturile anulate emise din carnete pretiparite, trebuie sa aveti toate exemplarele arhivate, barate si marcate cu ANULAT.
:)merci

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturier mironR mironR Buna ziua, am deschis recent un SRL - microintreprindere si trebuie sa achizitionez facturier si chitantier. Va rog sa ma ajutati cu modelul necesar( ... (vezi toată discuția)
Model formular decizie anuala acordata administratorului ,cu seria si nr de inceput ama77 ama77 Va rog frumos,are cineva modelulu pentru decizia anuala acordata administratorului cu seria si nr de inceput al facturierelor? (vezi toată discuția)
Evidenta formularelor tipizate(facturi chitante) mama1 mama1 buna, sunt administrator la o soc. nou infintata si as dori sa stiu cum se ine evidenta formularelor tipizate si deasemenea si a registrului de inventar (care ... (vezi toată discuția)