avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aparatul de aer conditionat al vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aparatul de aer conditionat al vecinului

Buna ziua.
Vecinul meu si-a montat unitatea exterioara a aparatului de aer conditionat, pe peretele lateral al balconului lui, dar in fata peretelui meu. Distanta fata de geamul meu este de sub 0,5 metri.
Practic, daca eu vreau sa-mi montez unitatea exterioara pe peretele meu in partea dreapta, nu pot din cauza aparatului sau.
Dar cel mai tare o sa ma deranjeze zgomotul, aparatul fiind montat perpendicular pe peretele meu si cu fata catre geamul meu.
I-am spus, inca de la inceputul lucrarii de montare, sa nu il monteze acolo, dar a refuzat orice dialog.
Chiar si instalatorii i-au recomandat initial sa monteze aparatul pe peretele din fata al balconului, asa cum era normal, dar a refuzat.
Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Dumitru7319 , utilizator 09:33, 10 Septembrie 2018
Notificati oficial vecinul cu obligatia respectarii dispozitiilor legale privitoare la instalare unitate exterioara aer conditionat-sub sanctiunea obligarii la plata a chetuielilor aferente solutionarii in instanta
Multumesc pentru raspuns. Dar nu reusesc sa gasesc daca si care sunt aceste dispozitii legale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aer conditionat alynus alynus buna ziua! Va rog sa ma ajutati intr-o problema....mi-am cumparat aer conditionat....am inteles ca am veoie pe langa multe acte si de acordul vecinilor. Ce ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. vecinul de langa apartamentul meu și-a montat aparatul ... Mihaela Mihaita Mihaela Mihaita Bună ziua. Vecinul de langa apartamentul meu și-a montat aparatul de aer conditionat pe peretele exterior al meu fără să-mi ceara acordul. Ce soluții ... (vezi toată discuția)
Montarea aparatului de aer condiționat meluk meluk Bună ziua! Numele meu este Lucian. Vă rog să îmi spuneți cui trebuie să mă adresez pentru următoarea situație: vecinul meu a montat aparatul de aer ... (vezi toată discuția)