avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nu am achitat integral o mașină luată în leasing ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nu am achitat integral o mașină luată în leasing în Germania și am primit o înștiințare cum că mașina a fost declarată furată. Cum aș putea rezolva această situație?

Buna ziua.nu am achitat integral o masina finantata in germania de catre banca vw .un an si jumatate a ramas pana la achitarea totala,Sunt 7 luni in care nu imi mai pot permite platirea ratelor,ieri a ajuns un fel de instintare cum ca masina ar fi declarata furata.nu mai locuiesc in germania inca mai sunt rezident.intrebarea mea este ce consecinte pot avea si cum as putea rezolva aceasta situatie tinand cont ca nu pot achita restul ratelor
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa predati masina.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din moment ce nu mai puteti achita ratele trebuie sa predati masina.
S-au comis si multe infractiuni de romani in Germania in mod asemanator si probabil ca de aceea va considera vinovat.
Ati raspunde penal si pe legea romana dar nu pentru furt.
Incercati sa ajungeti la o intelegere amiabila cu societatea de leasing/banca, poate, cine stie, pot fi de acord sa va ofere o perioada de gratie pana va gasiti un loc de munca.


Kriss2018 a scris:

Buna ziua.nu am achitat integral o masina finantata in germania de catre banca vw .un an si jumatate a ramas pana la achitarea totala,Sunt 7 luni in care nu imi mai pot permite platirea ratelor,ieri a ajuns un fel de instintare cum ca masina ar fi declarata furata.nu mai locuiesc in germania inca mai sunt rezident.intrebarea mea este ce consecinte pot avea si cum as putea rezolva aceasta situatie tinand cont ca nu pot achita restul ratelor

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Kriss2018 a scris:

Buna ziua.nu am achitat integral o masina finantata in germania de catre banca vw .un an si jumatate a ramas pana la achitarea totala,Sunt 7 luni in care nu imi mai pot permite platirea ratelor,ieri a ajuns un fel de instintare cum ca masina ar fi declarata furata.nu mai locuiesc in germania inca mai sunt rezident.intrebarea mea este ce consecinte pot avea si cum as putea rezolva aceasta situatie tinand cont ca nu pot achita restul ratelor

Veti fi gasit si obligat sa plătiți, plus dobânda si penalizări, vor afla tot ce aveti, de la posesii la surse de venit, dosar penal, este chestie doar de timp. Nu puteti renegocia in condițiile pe care le vreti Dvs, deoarece nu sunteți intr o poziție ptr a negocia. Ati negociat atunci cand ati semnat contractul de leasing . Daca as fi in locul Dvs as intra pe FB si as cauta grupuri de romsni in DE (de exemplu “ ajutor integrare Germania”) si as posta acolo, in speranța ca veti găsi un profesional care sa va ajute sa ieșiți cat mai putin sifonat din aceasta situatie. Nu amânați! Succes, sper ca realizati urgenta in care va aflați si sper ca ati învățat o lecție. Chiar daca nu puteti achita ratele la un moment dat, soluția nu este evitarea problemei prin tăcere
Ultima modificare: Duminică, 9 Septembrie 2018
pandorapearl, utilizator
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu faptul ca nu mai locuiti in De dar sunteti inca rezident este sursa dificultatilor de azi.
In 7 luni la adresa de rezidenta ati primit zeci de scrisori: de instiintare, care va propuneau alternative in caz de dificultati financiare, de somatie, etc...!
Faptul ca dvs nu ati platit ratele, nu ati raspuns curierelor, etc..., face ca azi sunteti in fata Volkswagen Bank si legilor germane, europeene si romane un infractor.
O plangere penala a fost depusa de catre banca si daca lasati sa treca timpul veti fi condamnat in De, veti fi urmarit si va trebui nu numai sa platiti o suma de 5 ori mai mare decat suma datorata.
V-au gasit deja, deci restul nu va fi o problema.
Pentru a beneficia inca de prezumtia de inocenta dpdv juridic, expertizati dpdv tehnic masina(cu foto) si predati-o imediat, explicati in scris ca plecand din De nu ati mai primit curierul (cu probe) si de aceea nu ati raspuns curierelor lor, cereti o situatie financiara a datoriilor si cheltuielilor angajate cu urmarirea la data curenta de primire a scrisorii cu confirmare de receptie pentru a putea face un credit si rambursa.
ATENTIE, nu mai sunteti in masura sa negociati, experientele europeene nefericite cu romanii neortodocsi fac ca fiabilitatea cetatenilor romani nu este o data certa pe continentul nostru.
Ultima modificare: Duminică, 9 Septembrie 2018
Demos, utilizator

Alte discuții în legătură

Partaj auto luat in leasing marius144 marius144 Va descriu pe scurt situatia: - auto luat in leasing pe perioada 2010-2014. - predat leasing in Ian 2012 de catre sot (contract de predare in trei parti: eu ... (vezi toată discuția)
Asig.casco DuracIonel DuracIonel Am un autoturism luat in leasing pe o per. de 6 ani,am achitat 4 ani inclusiv asig.CASCO. In ratele de leasing nu sunt luate in calcul asig.CASCO. Daca nu mai ... (vezi toată discuția)
Plata tva auto dupa 1 mai 2009 oneramo oneramo Buna, Va rog sa ma ajutati intr-o problema: am achizitionat, pe firma, dupa 1 mai 2009, o masina second-hand din Germania. Am platit taxa de prima ... (vezi toată discuția)