avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate sa în judecata?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate sa în judecata?

Bună ziua. În iunie am făcut un precontract pentru un apartament. Dar nici în ziua de azi nu e finalizat. Și nici nu știu când va fi gata. Ne a spus ca e gata la sfârșitul lui iunie. Ce se poate face în situația aceasta?
Cel mai recent răspuns: Mădălina Grigoraș , utilizator 14:15, 10 Septembrie 2018
Buna ziua,
Sa actionati vanzatorul dezvoltator in instanta solicitand aplicarea prevederilor art. 1544 C Civ.
Cititi cu atentie precontractul si vedeti ce clauze contine acesta cu privire la termenul de predare.
Înainte de luarea oricărei decizii trebuie analizat antecontractul, iar ulterior se va putea discuta despre modalitatea de valorificare a unui drept recunoscut în favoarea Dumneavoastră
Se analizeaza contractul de avocat si va informeaza exact ce este mai bine sa faceti.
Se poate deschide proces dar e bine sa stiti ce aveti de facut si cand...
Cum ar fi fost ca un avocat sa fi asistat la semnarea precontractului....


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se analizeaza contractul de avocat si va informeaza exact ce este mai bine sa faceti.
Se poate deschide proces dar e bine sa stiti ce aveti de facut si cand...

Alte discuții în legătură

Expirare antecontract apartament bilcarson bilcarson La cumpararea unui apartament antecontractul a expirat in 31.10.2019. Contractul cuprinde posibilitatea prelungiri numai cu acordul partilor. Dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Act aditional la antecontract expirat Kihoa Kihoa Buna ziua! A expirat antecontractul pentru un imobil de 2 luni. In acest caz daca promitentul vanzator este de acord sa facem un act aditional la notar, mai ... (vezi toată discuția)
Precontract vânzare cumpărare. vânzătorul nu poate aduce toate documentele până la expirarea termenului, cum pot să recuperez avansul dat? mshboss mshboss Am făcut un precontract în vederea cumpărării unui apartament, drept pt care am dat un avans vânzătorului. Vânzătorul nu poate aduce toate documentele ... (vezi toată discuția)