Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Nucul vecinului!
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Nucul vecinului!

Daca crengile nucilor vecinului imi strica acoperisul garajului si imi umple gradina de frunza din cauza ca ramurile lui se intind pe toata gradina mea motiv pentru care nici legumele mele nu se coc , ce optiuni am ? pentru ca de ajuns la o solutie din partea lui nu se poate deoarece nu este cooperant si nici sa-si toaleteze pomii nu vrea pe motiv ca nucii sunt protejati de lege si nu are voie!
Potrivit art. 613 alin. (3) C. civ. "Proprietarul fondului peste care se intind radacinile sau ramurile arborilor apartinand proprietarului vecin are dreptul de a le taia, precum si dreptul de a pastra fructele cazute in mod natural pe fondul sau."
In cazul depasirii inconvenientelor normale ale vecinatatii, art. 630 C. civ. prevede posibilitatea ca instanta de judecata, din considerente de echitate, sa il oblige pe proprietar la despagubiri in folosul celui vatamat, precum si la restabilirea situatiei anterioare.