Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, As avea situatia urmatoarea: Un vecin si-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, As avea situatia urmatoarea: Un vecin si-a plantat un nuc ...

Buna,
As avea situatia urmatoarea:
Un vecin si-a plantat un nuc in gradina lui, la aproximativ 3 metri fata de casa in care locuiesc eu.

Ideea e ca nucul a crescut si a ajuns deja la nivelul acoperisului casei, unde se intind crengile.
Pe viitor, nucul va creste si mai mult si crengile vor fi mai greu de intretinut, pe cat si radacinile acestuia pot afecta fundatia casei.

Din ce am gasit ca si legislatie, LEGE nr. 348 (privind Legea pomiculturii), ar fii urmatoarea informatie:
Articolul 15
(1) Înfiinţarea plantatiilor de pomi, arbusti fructiferi şi capsuni se face în zone consacrate, alegerea speciilor şi soiurilor este opţiunea libera a oricărui proprietar sau detinator de teren, la recomandarea specialistilor autorizati în acest scop, conform prevederilor legale.
(2) Plantarea pomilor fructiferi din categoria pomi razleti în gradini şi curti, precum şi în terenurile din extravilan se face respectandu-se distantele faţă de limita proprietăţii vecinilor, astfel:
a) la 2 m de razor sau gard, pomi cu talie mica;
b) la cel puţin 3 m de razor sau gard, pomi cu talie mare.

Distanta specificata mai sus de 3 metri, se aplica la razor sau gard, dar in cazul de fata e vorba chiar de o casa de locuit cu acoperis - unde presupun ca ar trebui sa fie o distanta mai mare.

Intrebarile ar fii:
1) mai sunt alte legislatii/informatii legat de constringeri in plantarea unui nuc linga o casa de locuit?
2) daca crengile nucului vor aduce daune acoperisului, de exemplu in cazul unei furtuni sau intretinere incorecta a crengilor,
sau radacinile se extind si vor aduce daune fundatiei casei, cine le suporta - si cum se procedeaza?
3) ce institutie poate analiza ca locul unde a fost plantat nucul nu e corect si conform (pentru ca poate aduce daune si riscuri casei de linga), si cum se poate sesiza si solicita taierea nucului?

De tinut cont ce daune poate aduce nucul in timp, deoarece se dezvolta foarte mult fata de alti pomi.
Art 613 cod civi al 3 iti va da raspunsul!
Aliniat 3 Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.
vb cu vecinul sa isi toaleteze pomul , sa nu ajunga sa cauzeze pagube acoperisului.
Ca si radacina, el are radacina pivotanta, nu se extinde mult pe lateral.