Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fonduri asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fonduri asociatie de proprietari

Legea 196/2018 intra in vigoare la 60 zile de la data publicarii in MO care a fost 30.07.2018, deci in prezent nu se aplica, fiind valabila inca legea 230/2007. In legatura cu fondurile asociatiei de rulment si de reparatii vreau sa intreb de ce nu se poate transfera o suma din fondul de reparatii la fondul de rulment daca acest lucru se aproba in adunarea generala ?
Noua lege interzice acest lucru dar vechea lege nu. Suma respectiva din fondul de reparatii a fost culeasa pe cota indiviza, se poate repartiza tot pe cota indiviza la fondul de rulment, eventual sa punem o clauza prin care daca un proprietar instraineaza apartamentul sa nu i se dea suma reprezentand cota transferata.( doar restul de fomd de rulment pe care l-a constituit personal)
De ce doriti dvs sa "uniti" cele doua fonduri?
Faptul ca legea interzice sau nu, din punctul meu de vedere cele doua fonduri trebuie sa ramana distincte, asa cum sunt ele definite... fiecare fond are rolul lui...
Nu vrem sa impovaram proprietarii pe langa lista de intretinere curenta care cuprinde si fond de reparatii sa mai adaugam si sume aferente fondului suplimentar de rulment. Acesta este la limita , acopera intretinerea curenta dar cu conditia ca toti proprietarii sa achite integral cotele datorate. Noi avem o solutie , timp de 3-4 luni sa nu mai cotizam la f. de reparatii si aceleasi sume datorate sa la bagam la fondul de rulment dar este de durata. Deci nu unim fondurile, cel de rulment este de 1700 lei iar cel de reparatii de 12000 lei, vrem ca o suma de 800 lei sa fie transferata pe f. de rulment. Si m-am gandit ca ar fi posibil inca pe legea veche pana la 30 Septembrie cand intra in vigoare legea 186/2018 care interzice categoric.
Legea nr 196/2018 intra in vigoare de la data de 28.09.2018
Adunarea generala nu are autoritatea si competenta sa dispuna hotarari contrare dispzitiilor prevazute de lege
Atat legea in vigoare nr 230/2007 cat si nr 196/2018 precizeaza fara exceptie ca fondul de rulment se utilizeaza numai pentru acoperirea cheltuielilor furnizori/prestatori de servicii
Fondul de reparatii care este fond cu perioada limitata se utilizeaza strict pentru plata reparatii/intretinere parti comune condominiu
Si legea nr 230/2007 inca in vigoare prevede fara exceptie ca sumele din fond pot fi utilizate strict pentru plata facturi furnizori/prestatori de servicii,nefiind permis utilizarea fondului de rulment in alte scopuri
Legiuitorul a prevazut ca fondul de rulment se restituie deponentului in cazul tranzmiterii dreptului de proprietate asupra bunului imobil pe cand fondul de repartii nu se rstituie deponentului